Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Polska i chińska agencja kosmiczna będą współpracować

2016-06-20 Polska i chińska agencja kosmiczna będą współpracować

Polska Agencja Kosmiczna POLSA podpisała porozumienie o współpracy z Chińską Narodową Agencją Kosmiczną (CNSA).

Porozumienie o współpracy zostało podpisane 20 czerwca 2016 roku w Warszawie podczas oficjalnej wizyty przewodniczącego Chin w Polsce. Ze strony polskiej umowę podpisał prezes POLSA profesora Marek Banaszkiewicz i administratora Chińskiej Narodowej Agencji Kosmicznej (CNSA) Xu Dazhe, przy obecności prezydenta Andrzeja Dudy i chińskiego przewodniczącego Xi Jinpinga.

Przyszła współpraca między agencjami kosmicznymi obejmować ma obszary:

  • badania kosmiczne w tym astrofizyki i badań Układu Słonecznego,
  • danych satelitarne - prowadzenie obserwacji i monitorowania zmian klimatu i środowiska, wymiana i wykorzystanie danych w rozwoju nauki o Ziemi,
  • rozwój technologii kosmicznych (np. telekomunikacja).

"Chiny są jednym z największych graczy światowego sektora kosmicznego. Cieszymy się z podpisania porozumienia z Chińską Narodową Agencją Kosmiczną, bo otwiera ono drogę do realizacji ciekawych projektów dotyczących wymiany naukowej, organizacji sympozjów i warsztatów czy wreszcie innych wspólnych projektów kosmicznych." - powiedział profesor Marek Banaszkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Porozumienie z CNSA jest pierwszym takim dokumentem podpisanym przez Polską Agencję Kosmiczną w 2016 roku. W 2015 roku Polska Agencja Kosmiczna podpisała porozumienia o współpracy z agencjami kosmicznymi z Francji (CNES), Włoch (ASI), Ukrainy (NSAU) i Brazylii (AEB).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: