Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Polscy posłowie zainteresowani górnictwem kosmicznym

2016-06-06 Polscy posłowie zainteresowani górnictwem kosmicznym

Dwóch polskich posłów złożyło interpelację do ministra rozwoju w sprawie przyjęcia przez Polskę nowego prawa kosmicznego uwzględniające górnictwo kosmiczne.

Obecnie, ze względu na koszty wydobycia, górnictwo kosmiczne jest jeszcze nieopłacalne. Jednakże w przyszłości, dzięki coraz niższym kosztom wynoszenia w kosmos, opracowaniu technologii wydobywczych oraz coraz wyższym cenom surowców okazać się może zyskowne.


Asteroida Eros (grafika: NASA)

Przypomnijmy, że Stany Zjednoczone uchwaliły już prawo Space Act gwarantujące amerykańskim podmiotom lub obywatelom prawo własności do wydobytych w kosmosie surowców. W Europie zaś Luksemburg, jedno z najmniejszych państw Unii Europejskiej pozbawione większych zasobów naturalnych, czyni spory wysiłek, aby zostać centrum kosmicznego górnictwa.

Interpelację poselską złożyli Paweł Skutecki oraz Paweł Szramka. Oboje pochodzą z Bydgoszczy i są członkami klubu sejmowego Kukiz'15 (interpelacja nr 3297).

Treśc interpelacji

"Postęp naukowo-technologiczny sprawia, że coraz bardziej realne staje się eksploatowanie zasobów naturalnych poza naszą planetą. Liczne państwa, ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki na czele wprowadzają lub przygotowują się do wprowadzenia regulacji prawnych dających możliwość prowadzenia eksploatacji ciał kosmicznych (np. asteroidy) i nabywania praw do wydobytych tam surowców naturalnych. Z przykrością stwierdzamy, że Polska znajduje się poza głównym nurtem działań regulacyjnych w tym zakresie, a działania legislacyjne prowadzone przez rząd są niewystarczające. Projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Obiektów Kosmicznych nie zakłada bowiem możliwości prowadzenie eksploatacji górniczej i komercyjnej obiektów NEO (Near Earth Objects). Zdajemy sobie sprawę, że Polska nie posiada rozwiniętych technologii pozwalających na eksploatację przestrzeni kosmicznej, jednak nasz kraj może stać się dogodnym miejscem do inwestowania przez firmy z całego świata zainteresowanych eksploracją kosmosu. Może tak się stać jeśli jako pierwsi lub jedni z pierwszych wprowadzimy dogodne prawo górnictwa kosmicznego, którego potencjał gospodarczy przewyższa swą wartością wszystkie działy gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej łącznie. Stąd nasze pytania do Pana Ministra:

1. Czy przewiduje Pan w najbliższym czasie podjęcie zadań zmierzających do niezwłocznego uregulowania kwestii górnictwa kosmicznego? Jeśli nie, to dlaczego? Jeśli tak, to kiedy możemy spodziewać się projektu ustawy?
2. Czy dysponuje Pan dokumentacją dającą obraz gospodarczego potencjału górniczej eksploracji kosmosu?

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: