Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Pierwszy węzeł do komunikacji laserowej EDRS - SpaceDataHighway

2016-01-30 Pierwszy węzeł do komunikacji laserowej EDRS - SpaceDataHighway

Na wyniesionym 29 stycznia 2016 roku satelicie geostacjonarnym EUTELSAT 9B znalazł się także pierwszy węzeł laserowego systemu komunikacji EDRS - SpaceDataHighway.

"EDRS - SpaceDataHighway jest kosmicznym odpowiednikiem łącza światłowodowego. Zrewolucjonizuje on komunikację satelitarną i dronów." - powiedział Evert Dudok, szef działu Communications, Intelligence & Security (CIS) w firmie Airbus Defence and Space.

Pierwszy węzeł komunikacji systemu European Data Relay System (w skrócie EDRS) stanowi umieszczone na satelicie EUTELSAT 9B urządzenie do komunikacji laserowej o nazwie Laser Communication Terminal, w skrócie LCT.


Laser Communication Terminal (grafika: Airbus)

Wykorzystując laser sprawia ono, że możliwa jest transmisja danych w kosmosie z prędkością do 1,8 gigabita na sekundę. Dla porównania przepustowość połączeń radiowych satelita - Ziemia nie przekracza zwykle kilkuset megabitów na sekundę.


Posadownione na wysokiej orbicie geostacjonarnej węzły "wisząc" nad danym punktem Ziemi mają w swoim zasięgu satelity krążące na niższych orbitach oraz obiekty w atmosferze ziemskiej jak samoloty i drony (grafika: Airbus)

Wyniesiony satelita EUTELSAT 9B z terminalem laserowym i kolejne dedykowane już satelity systemu EDRS - SpaceDataHighway przesyłać będą ogromne ilości informacji takich jak zdjęcia, filmy, dane z czujników między satelitami na niskich orbitach okołoziemskich (LEO), dronami, samolotami rozpoznawczymi czy stacjami kosmicznymi - jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).

Drugim węzłem systemu EDRS - SpaceDataHighway będzie EDRS-C. Jego wyniesienie na orbitę, jako dedykowanego już satelity, planowane jest na 2017 rok. Trzeci węzeł systemu laserowej komunikacji znajdzie się w kosmosie (zostanie umieszczony na satelicie nad Azją i Pacyfikiem) do 2020 roku i sprawi, że system stanie się globalny.

W porównaniu do obecnie wykorzystywanej na satelitach komunikacji radiowej lasery oferują:

  • znacznie większą przepustowość danych,
  • bezpieczeństwo przesyłu danych (niemożliwe podsłuchanie transmisji).


Komunikacja laserowa z orbity z lecącym samolotem (grafika: Airbus)

System EDRS - SpaceDataHighway umożliwiać ma przesył aż 50 terabajtów danych dziennie niemal w czasie rzeczywistym. Szybkie pozyskiwanie dużych ilości danych satelitarnych przez łącze optyczne otwiera nowe zastosowania satelitów.

Pierwszym klientem systemu EDRS - SpaceDataHighway będzie Komisja Europejska. Znajdujące się na orbicie satelity obserwacyjne Sentinel programu Copernicus wyposażone są już w terminale do komunikacji laserowej.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) jest pionierem jeśli chodzi o laserową komunikację na orbicie. W 2001 roku europejskiemu satelicie Artemis udało się nawiązać laserowe połączenie z satelitą SPOT-4 o przepustowości 50 Mbps. Pięć lat później Artemis pomyślnie nawiązał łączność laserową z samolotem w locie. W 2014 satelity Sentinel 1A i Alphasat nawiązały połączenie laserowe o długości ponad 35 000 km.

W 2013 roku na Międzynarodową Stację Kosmiczną dostarczone zostało urządzenie testowe OPALS (Optical PAyload for Lasercomm Science). Celem tego eksperymentu było dokonanie komunikacji laserowej pomiędzy stacją a Ziemią. Był to test łącza optycznego w jedną stronę - ze stacji orbitalnej przesyłano na stacją naziemną niedaleko Los Angeles krótki filmik video.


OPALS (grafika: NASA)

OPALS opracowali Amerykanie w należącym do NASA ośrodku badawczym Jet Propulsion Laboratory (JPL). Z 26 testowych transmisji 18 zakończyło się sukcesem.

System komunikacji EDRS - SpaceDataHighway powstaje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i firmy Airbus Defence and Space. Urządzenia do komunikacji tworzone są w firmie Tesat. Koszt systemu to 500 mln euro.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: