Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Pierwszy start rakiety Virgin Orbit nie udał się

2020-05-25 Pierwszy start rakiety Virgin Orbit nie udał się

Rakieta nośna LauncherOne po zrzucie z samolotu-nosiciela zawiodła i nie osiągnęła orbity.


Napełnianie rakiety paliwem i utleniaczem (grafika: Virgin Orbit)

Pierwsza próba startu 21-metrowej rakiety nośnej LauncherOne, która wynosić ma ładunki o masie do 500 kg na niską orbitę okołoziemską (LEO), miała miejsce 25 maja 2020 roku. Misji testowa oznaczona została jako Launch Demo.


W nietypowym systemie wynoszenia Virgin Orbit samolot-nosiciel zabierający rakietę ponad gęste warstwy atmosfery stanowi niejako odpowiednik pierwszego stopnia rakiety nośnej (grafika: Virgin Orbit)

Podczas pierwszego etapu misji rakieta została wyniesiona w atmosferą pod lewym skrzydłem samolotu Cosmic Girl (pol. Kosmiczna Dziewczyna). Jest to zmodyfikowany samolot pasażerski Boeing 747 Jumbo Jet.


Przebieg misji nad Pacyfikiem (grafika: Virgin Orbit)

Po 50 minutach lotu samolotu na wysokości LauncherOne został zwolniony i następnie uruchomił silnik rakietowy pierwszego stopnia.


(grafika: Virgin Orbit)

"Potwierdzamy uwolnienie z samolotu. Jednak misja zakończyła się na krótko po tym. Cosmic Girl i nasza załoga są bezpieczni i wracają do bazy." - poinformowali lakonicznie na Twitterze przedstawiciele Virgin Orbit.

Firma Virgin Orbit, będąca częścią grupy Virgin stworzonej przez Richarda Bransona, nie poinformowała jaka awaria była przyczyną przerwania lotu i jaki był dalszy los rakiety. Nie udostępniła nagrania z katastrofy.

Podczas tej misji firma nie wynosiła satelity.

"Przykro to słyszeć. Osiągniecie orbity jest trudne. Falconowi 1 dotarcie na nią zabrało 4 próby. - skomentował Elon Musk z konkurencyjnej firmy SpaceX.

Drugi egzemplarz LauncherOne jest już na ukończeniu.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: