Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Pierwszy start rakiety Falcon Heavy

2018-02-06 Pierwszy start rakiety Falcon Heavy

Historyczna chwila. Dziewiczy lot Falcon Heavy, najpotężniejszej obecnie rakiety nośnej.

Falcon Heavy stworzona przez firmę SpaceX to najpotężniejsza rakieta nośna od czasów rakiet amerykańskich Saturn V oraz rosyjskich Energia i N1. Ma wysokość 70 metrów przy masie startowej 1 420 ton. Zdolna jest do wyniesienia aż 63,8 ton na niską orbitę okołoziemską (LEO).

"To będzie świetny start rakiety, albo najlepszy pokaz fajerwerków jaki widziałem." - mówił przed startem Elon Musk, prezes firmy SpaceX.

Start się udał! Rakieta Falcon Heavy wystartowała bez problemów napędzana łącznie przez 27 potężnych silników Merlin.



Relacja ze startu - start od 29 minuty

Start odbył się z platformy startowej Launch Complex 39A (w skrócie LC-39) kosmodromu Canaveral na Florydzie. Jest to dawna platforma startowa, która używana była m.in. przez amerykańskie wahadłowce Space Shuttle.


Silniki rakietowe rakiety Falcon Heavy (grafika: SpaceX)

Ładunek testowy rakiety stanowił ... samochód elektryczny Elona Muska.


Samochód Tesla Roadster wysłany został na orbitę okołosłoneczą przebiegającą między orbitą Ziemi i Marsa (grafika: SpaceX)

Mało tego - za kierownicą "zasiadł" manekin o imieniu Starman. Został on ubrany w kombinezon kosmiczny SpaceX stworzony do celów lotów załogowych. Do samochodu zostały przymocowane 3 kamery, które przesyłają obraz na żywo.


Transmija na żywo z "kosmicznego samochodu"

Zgodnie z planem 2 człony rakiety wróciły i widowiskowo wylądowały jednocześnie obok miejsca startu. Los trzeciego głównego członu jest nieznany. Miał on wylądować na bezzałogowej barce pływającej po Atlantyku jednakże transmisja została urwana. Być może lądowanie się nie udało. Być może SpaceX chce trzymać opinię publiczną w niepewności.

Odzysk najdroższych, startowych członów z silnikami rakietowymi to dla SpaceX nic nowego. Od lat bowiem odzyskuje tak części rakiet, jednak nigdy nie musiał sprowadzać aż 3 modułów jednocześnie.

W czasie kolejnej misji tej rakiety wyniesiony ma być już zwykły sztuczny satelita. Ma to nastąpić w ciągu następnych 3-6 miesięcy.

Obok wynoszenia dużych ładunków (np. satelity wojskowe, telekomunikacyjne) Falcon Heavy umożliwić ma Amerykanom powrót do lotów załogowych. Falcon Heavy wysłać ma statek kosmiczny Dragon 2 w lot wokół Książyca z dwoma turystami na pokładzie.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: