Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Pierwszy start japońskiej rakiety nośnej Epsilon coraz bliżej

2013-08-04 Pierwszy start japońskiej rakiety nośnej Epsilon coraz bliżej

22 sierpnia 2013 roku w swój dziewiczy lot wystartować ma nowa rozwijana od 2007 roku japońska rakieta nośna Epsilon.


(grafika: JAXA)

Rakieta Epsilon-1 jest konstrukcją trzystopniową napędzana silnikami rakietowymi na paliwo stałe. W jej konstrukcji jako pierwszy stopień wykorzystano rakietą wspomagającą z H-IIA. Stopnie drugi i trzeci pochodzą z rakiety M-5 która nie jest już używana. Nowa konstrukcja stanowi kontynuację japońskich prac na rakietami na paliwo stałe i jest rozwijana przez japońską agencję kosmiczną JAXA.

Ważąca 91 ton i mierząca 24,4 m rakieta umożliwiać ma ona umieszczeni ładunków na na niskiej orbicie wokołoziemskiej (LEO) o wadze do 1,2 ton.

W przypadku nowej rakiety przygotowania do startu mają się odbywać szybciej, co wpłynie na obniżenie kosztu. Koszt startu jednej rakiety wynosić ma 47 mln dolarów. Kosz opracowania rakiety wynosi 255 mln dolarów.

W systemie startowym zastosowano systemy sztucznej inteligencji zaś komputery inżynierów odpowiedzialnych za start mogą być zwykłymi laptopami. Nadzór nad startem odbywać się będzie mógł teoretycznie z dowolnego miejsca na świecie przez sieć Internet. Twórcy systemu chcą zatem wyeliminować tradycyjny system sprawdzania i kontrola systemów przez centrum startów podczas przygotowań i samego startu rakiety nośnej. Sam sprzęt komputerowy odpowiedzialny za start rakiety ma być rozszerzalny, zdolny do pracy na całej rodzinie rakiet. Na zasadzie analogi podłączania peryferii do komputera, także ten system ma umożliwiać podłączanie kolejnych rakiet do systemu komputerowego rakiety.


Wizualizacja rakiety Epsilon na platformie startowej (grafika: JAXA)

Podczas dziewiczego lotu z japońskiego kosmodromu Uchinoura wyniesiony ma zostać satelita naukowy SPRINT-A (Spectroscopic Planet Observatory for Recognition of Interaction of Atmosphere). Start ma się odbyć z kosmodromu Uchnora.


SPRINT-A (grafika: JAXA)

Ten ważący 320 kg satelita wyposażony jest w teleskop pracujący w ekstremalnym ultrafiolecie (EUV), który ze względu na atmosferę nie mogą być obserwowane bezpośrednio z Ziemi. Jego zadaniem będzie studiowanie planet Układu Słonecznego jak Merkury, Mars, Wenus, Jowisz.

Kolejny lot nowej japońskiej rakiety planowany jest na 2015 rok. Wyniesiony wtedy zostanie satelita ERG (Energization and Radiation in Geospace). Dla startu w 2016 roku nie podano jeszcze ładunku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: