Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Pierwszy satelita programu Copernicus wystartuje już w marcu 2014

2014-02-02 Pierwszy satelita programu Copernicus wystartuje już w marcu 2014

Europejski satelita Sentinel-1 mający monitorować środowisko naturalne Ziemi przechodzi właśnie ostatnie testy przed przetransportowaniem go do Gujany Francuskiej, skąd wystartuje na orbitę wokołoziemską pod koniec marca 2014 roku.

Sentinel-1 jest pierwszym z sześciu satelitów programu Copernicus, ambitnego europejskiego projektu monitorowania środowiska mającego zapewnić dokładne i aktualne dane począwszy od wykrywania wycieków ropy naftowej, przez śledzenie kry lodowej, po monitorowanie ruchu gruntu (np. osuwisk czy lawin błotnych) i form użytkowania ziemi.


Wizualizacja pracy radaru Sentinela-1 (grafika: ESA)

Dane z Sentineli będą za darmo dostępne dla użytkowników z całego świata. Sentinel-1 dzięki wykorzystaniu radaru będzie mógł obrazować powierzchnię Ziemi poprzez chmury i deszcz, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Aby szybko przesyłać dane na Ziemię, Sentinel-1 wyposażony jest w laser, którym będzie przesyłał dane do European Data Relay System (w skrócie EDRS). EDRS to sieć stacji naziemnych i satelitów geostacjonarnych zaprojektowanych do przekazywania danych.

Misja Sentinel-1, podobnie jak Sentinel-2 i Sentinel-3, będzie konstelacją dwóch identycznych satelitów, co zapewnia optymalny zasięg w obserwacjach Ziemi. Sentinel-1A zostanie niedługo wyniesiony na orbitę. Siostrzany Sentinel-1B trafi tam w 2015 roku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: