Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Pierwsze zdjęcie z polsko-fińskiego satelity ICEYE-X2

2018-12-11 Pierwsze zdjęcie z polsko-fińskiego satelity ICEYE-X2

Kilka dni po wyniesieniu na orbitę satelita ICEYE-X2 przesłał pierwsze zdjęcie satelitarne.


Pierwsze zdjęcie satelitarne z polsko-fińskiego satelity ICEYE-X2 (grafika: ICEYE)

Zdjęcie przedstawia parki narodowe Aizkorri-Aratz oraz Aralar. Widać na nich Góry Baskijskie - pasmo górskie w północnej Hiszpanii (Kraj Basków).

Jest to obraz radarowy, bowiem ICEYE-X2 to satelita wyposażony w radar z syntetyczną aperturą (Synthetic Aperture Radar, w krócie SAR). Wykorzystanie do obrazowania fal radiowych umożliwia obserwację całej powierzchni Ziem (ziemi i wody) niezależnie od pory dnia (dzień, noc) i warunków pogodowych.


Park narodowy Aralar (grafika: Wikipedia (CC))

Opublikowane zdjęcie obejmuje obszar ponad 500 km2 terenu o rozmiarach około 20x25 km, oryginalnie odwzorowane w rozdzielczości 3x3 metra. Przedstawiony tutaj obraz jest znacznie skompresowany, ponieważ surowe dane mają rozmiar 2,4 gigabajta dla tego jednego ujęcia.


Prezentacja satelity

Firma ICEYE powstała w 2014 roku w Finlandii. Jednym z współtwórców firmy jest Polak Rafał Modrzewski. Siedziba firmy znajduje się w Espoo, w Finlandii. Ma także biuro w Warszawie.

O ile w przypadku pierwszego satelity ICEYE-X1 skorzystano do satelityzacji indyjską rakietę nośną PSLV to w przypadku obecnego ICEYE-X2 wykorzystano rakietę Falcon 9 amerykańskiej firmy SpaceX. 3 grudnia 2018 roku, w ramach misji SmallSat Express, wyniesiono tą rakietą na niską orbitę okołoziemską aż 64 satelity - w tym omawianego polsko-fińskiego satelitę ICEYE-X2 oraz czwartego satelitę polskiego PW-Sat2.

Satelita Wyniesienie Typ
ICEYE-X1 2018-01-12 SAR
ICEYE-X2 2018-12-03 SAR


Prezentacja firmy

Firma ICEYE ma bardzo ambitne plany. Do końca 2019 roku planuje wysłać do 8 dodatkowych satelitów SAR.


Wizualizacja satelity ICEYE-X2 (grafika: ICEYE)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: