Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Pierwsze selfie w kosmosie

2017-01-30 Pierwsze selfie w kosmosie

Wśród setek tysięcy zdjęć NASA znajduje się także pierwsze selfie w kosmosie.


Pierwsze selfie w kosmosie wyszło niewyraźne. Wykonał je sobie Buzz Aldrin. (grafika: NASA, S66-62921)

Lot Gemini 12 rozpoczął się 11 listopada 1966 roku. Półtorej godziny przed startem statku kosmicznego z 2 astronautami na pokładzie wystartował inną rakietą pojazd-cel Agena. Zadaniem astronautów było zbliżenie się do tego znajdującego się już na orbicie obiektu i następnie zadokowanie do niego (z powodu awarii radaru zbliżeniowego musiało zostać przeprowadzone częściowo ręcznie).

Wśród kilkuset zdjęć wykonanych podczas tej misji znajduje się także zdjęcia oznaczone jako NASA S66-6921. Oraz następnie kolejne aż do 6927. Są to pierwsze selfie kosmonauty w otwartej przestrzeni kosmicznej.


Drugie selfie już wyszło lepiej. Widać na nim głowę astronauty na tle ciemnego kosmosu. W hełmie odbija się Ziemia, zadokowana Agena, z lewej otwarty włazu statku kosmicznego i operujące ręce przy aparacie Hasselblad (grafika: NASA, S66-62922)

Po 4 zdjęciach w tym stylu astronauta udał się na drugą stronę włazu i rozbił 3 kolejne zdjęcia - tym razem w tle widać bezpośrednio Ziemię.


Na czole astronauty znajduje się fragment pianki z wnętrza hełmu (grafika: NASA, S66-62927)

Misja Gemini 12 była dziesiątym, a zarazem ostatnim, załogowym lotem kosmicznym w ramach programu Gemini. Programu, w ramach którego wypróbowano technologie i umiejętności dla programu księżycowego Apollo, czyli lądowania ludzi na Księżycu. Łączenie i rozdzielania się obiektów na orbicie w ramach Gemini było kluczowe dla powodzenia księżycowych misji Apollo.

Odbyły się aż trzy wyjścia Aldrina w otwartą przestrzeń kosmiczną. Przebywał on poza statkiem przez 5 godzin i 30 minut.

20 lipca 1969 roku, zatem niecałe 3 lata później po zrobieniu pierwszego selfie w kosmosie, Buzz Aldrin wraz z Neilem Armstrongiem jako pierwsi ludzie wylądowali na Księżycu.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: