Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Pierwsza komunikacja satelitarna urządzeń zasilanych przez żywe rośliny

2020-01-21 Pierwsza komunikacja satelitarna urządzeń zasilanych przez żywe rośliny

Urządzenie, które wykorzystuje wytwarzany przez roślinę prąd, skomunikowało się po raz pierwszy na świecie przez satelitę na orbicie.


Zasilane przez żywe rośliny urządzenie do komunikacji satelitarnej (grafika: Plant-e)

"Otwiera to nową erę w komunikacji satelitarnej. Jest wiele regionów na świecie, do których trudno jest dotrzeć, co sprawia, że utrzymanie urządzeń jest kosztowne, a korzystanie z energii słonecznej niemożliwe. Dzięki tej technologii możemy pomóc ludziom, społecznościom i firmom w tych regionach prawić ich życie i działalność." - powiedział Rob Spurrett, współzałożyciel Lacuna Space.

Rośliny wytwarzają materię organiczną poprzez fotosyntezę, ale tylko część tej materii jest wykorzystywana do wzrostu roślin. Reszta jest wydalana do gleby przez korzenie rośliny. W glebie bakterie wokół korzeni rozkładają tę substancję organiczną i uwalniają elektrony jako produkt odpadowy. Technologia Plant-e zbiera te elektrony do zasilania małych urządzeń elektrycznych.


Bakterie wokół korzeni rośliny uwalniają elektrony (grafika: ESA)

Zasilane tym prądem urządzenie o wyjątkowo niskiej mocy wysyła sygnały na częstotliwościach radiowych, które są odbierane przez satelity krążące wokół Ziemi się na niskiej orbicie (LEO).

Tak połączone ze sobą satelitarnie czujniki i urządzenia w odległych lokalizacjach wpisuja się w koncepcję Internetu Rzeczy (Internet of Things). Wpisują się także w tzw. rolnictwo precyzyjne. Zbierane i przekazywane na żywo satelitarnie dane z pola, np. o wilgotności powietrza, wilgotności i temperaturze gleby, pozwalają rolnikom zwiększyć plony. A tym samym więcej zarobić z posiadanego aerału.

Na danych wprost z pola zyskują nie tylko rolnicy. Informacje o potencjalnych zbiorach uzyskują także handlowcy produktów rolnych lub przemysł przetwórstwa spożywczego.

Roślinna "prądnica" i urządzenie komunikacyjne opracowane zostały przez brytyjską firmę Lacuna Space oraz Plant-e z Holandii, kraju będącego pionierem nowczesnego rolnictwa. Prace trwają w ramach programu Advanced Research in Telecommunications Systems (ARTES), prowadzonym przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA.

"Jesteśmy bardzo entuzjastycznie nastawieni do tego pokazu, który łączy biotechnologię i technologię kosmiczną. Powstanie szereg nowych możliwości dla satelitarnego Internetu Rzeczy. Pomoże to w gromadzeniu danych z punktów pomiarowych w rolnictwie, logistyce, żegludze i transporcie - tam, gdzie łączność naziemna nie zawsze jest dostępna." - powiedział Frank Zeppenfeldt z ESA.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: