Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Photobioreactor PBR

2018-12-13 Photobioreactor PBR

System podtrzymywania życia kosmonautów na ISS został rozszerzony o eksperymentalny fotobioreaktor. Algi w nim dbają o produkcję tlenu i stanowią jadalną biomasę.


Photobioreactor PBR (grafika: DLR)

Aby kosmonauci mogli przetrwać w kosmosie, należy im zapewnić zasoby niezbędne do życia (głównie tlen, żywność, czystą wodę). Konwencjonalne systemy podtrzymywania życia wykorzystują w tym celu procesy fizyczne i chemiczne, są zatem uzależnione od regularnego zaopatrzenia w nie z Ziemi. Jednakże podczas długich misji, kosmonauci nie mogą mogli na nie liczyć. Zatem stworzenie zamkniętego systemu podtrzymywania życia to krok niezbędny do długotrwałych lotów kosmicznych, zwłaszcza poza orbitę okołoziemską - na Księżyc, Marsa itp.

Dostarczony w tym roku na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) ekperymentalny Photobioreactor (PBR) stanowi biotechnologiczne rozszerzenie obecnego systemu trzymania życia stacji (Life Support System), pracuje już w połączeniu z istniejącym system fizykochemicznym.


Wcześniejsze testy na Ziemi (grafika: University of Stuttgart)

Algi (chlorella vulgari) w urządzeniu zmieniają dwutlenek węgla wydobyty z powietrza stacji kosmicznej na tlen. Glony mogą być również wykorzystywane w przyszłości jako źródło pożywienia dla załogi.

Zdecydowano się na glony ponieważ rosną one szybciej i wymagają mniej przestrzeni oraz powierzchni w porównaniu do roślin wyższych.

Testowy fotoreaktor został skonstruowany i zbudowany przez europejski koncern Airbus i niemiecką agencję kosmiczną DLR. Umieczony został w module Destiny Lab.

Eksperyment z jego udziałem już trwa. Potrwać ma 6 miesięcy.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: