Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Ostatni przed lotem naziemny test najpotężniejszej rakiety kosmicznej

2021-01-16 Ostatni przed lotem naziemny test najpotężniejszej rakiety kosmicznej

NASA testowo odpaliło rakietę SLS, która zabrać ma ludzi (ponownie) na Księżyc.

16 stycznia 2021 roku NASA przetestowało stopień główny rakiety Space Launch System (SLS).


Główny stopień rakiety SLS na stanowisku testowym (grafika: NASA)

Nowa, bardzo ciężka rakieta STS jest kluczowa dla obecnie trwającego załogowego programu księżycowego Artemis. W jego ramach to rakieta SLS wystrzeli Amerykanów ponownie na Księżyc.


Klip reklamowy programu Artemis

Zapowiadany test odbył się na należącym do NASA stanowisku testowym centrum kosmicznego Stennis Space Center w Bay Saint Louis, amerykańskim mieście nad Zatoką Meksykańską w stanie Missisipi. To tam ponad pół wieku temu testowana była rakieta Saturn V pierwszego załogowego programu księżycowego Apollo.


Wcześniejszy test stopnia rakiety SLS na stanowisku testowym centrum kosmicznego Stennis - widoczny płomień to wypalany uciekający wodór (grafika: NASA)

Będzie to ostatni z ośmiu testów nazwanych Green Run.


Testy (grafika: NASA)

Zbudowany przez amerykański koncern Boeing główny stopień rakiety SLS został zatankowany ciekłym tlenem i ciekłym wodorem. Potem nastąpiło statyczne odpalenie czterech silników rakietowych RS-25, które dostarczyła firma Aerojet Rocketdyne. Pracować one miały przez 8 minut, symulując pracę jaką wykonają następnym razem już podczas faktycznego lotu. Sprawdzone zostać miało wspólne działanie wszystkich systemów stopnia rakiety przed jego montażem do pierwszego lotu rakiety, jeszcze bezzałogowego.

Jednakże silniki działały tylko przez 67 sekundy. Krótsza praca wynikła z przekroczenia zakresów systemu wychylenia silników (mogą one być przechylane w dwóch osiach za pomocą siłowników) co uruchomiło automatyczne przerwanie testu.

Test prawie 65 metrowego stopnia rakiety transmitowany był przez NASA na żywo.


Relacja z przerwanego testu

Rakieta SLS będzie zdolna do wyniesienia na na niską orbitę okołoziemską (LEO) ładunku o masie 130 ton. Saturn V z programu Apollo mógł wynieść 122,5 tony.

Ponowne lądowanie ludzi na Księżycu Amerykanie planują na 2024 rok, o ile program Artemis nie będzie miał opóźnień.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: