Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Pół wieku temu w kosmos poleciał pierwszy japoński satelita

2020-02-11 Pół wieku temu w kosmos poleciał pierwszy japoński satelita

11 lutego 1970 roku Japonia została czwartym (po Rosji, USA i Francji) krajem, który wysłał na orbitę własnego satelitę własną rakietą nośną.


Ohsumi (grafika: Rlandmann, Wiki (CC))

Ohsumi wyniesiony został na orbitę przez japońską rakietę nośną Lambda 4S z kosmodromu Uchinoura w Japonii. Start ten był piątą udaną próbą. Poprzednie cztery próby wyniesienia satelity przez Japonię, czynione od 1966 roku kończyły się niepowodzeniem.


Rakieta nośna Lambda 4S (grafika: JAXA)

Nawa satelity Ohsumi wywodzi się od nazwy prowincji na południowych wyspach Japonii.

Satelita miał kształt kuli o średnicy 0,5 m połączonej ze ściętym stożkiem. Całość mierzyła około 1 m długości. Masa na orbicie to 14 kilogramów.


Schemat satelity

Na pokładzie miał 5 przyrządów pomiarowych do jonosferycznych obserwacji temperatury i gęstości, pomiarów emisji promieniowania słonecznego oraz pomiarów cząstek energetycznych.

Zasilenie satelity stanowiły ogniwa słoneczne (5184 sztuk), które dostarczały 10,3 W energii elektrycznej.


Rakieta nośna Lambda 4S z satelitą Ohsumi przed startem (grafika: JAXA)

Satelicie nie udało się osiągnąć zaplanowanej orbity kołowej o wysokości 500 km, zamiast tego poruszał się po orbicie eliptycznej z apogeum 5 140 km i perygeum 350 km. Dodatkowo po kilku godzinach utracono łączność z satelitą.

Z czasem niedziałający satelita obniżał orbitę w wyniku działania tarcia szczątkowej atmosfery. Finalnie 1 kwietnia 2003 roku spłonął w atmosferze Ziemi.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: