Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Odrestaurowana transmisja pierwszego lądowania ludzi na Księżycu

2019-07-20 Odrestaurowana transmisja pierwszego lądowania ludzi na Księżycu

Transmisja telewizyjna z pierwszego spaceru ludzi po powierzchni Księżyca 21 lipca 1969 roku.

Transmisja ze Srebrnego Globu rozpoczęła się kiedy to astronauta Neil Armstrong jako pierwszy wyszedł z lądownika księżycowego po jego wylądowaniu. Podczas zejścia z pokładu opuścił z boku lądownika moduł z kamerą telewizyjną, która na żywo przekazała pierwszy krok człowieka na Księżycu.


Mała kamera telewizyjna używana na lądowniku księżycowym Orzeł zdolna była transmitować sygnał o rozdzielczości 250 linii przy jedynie 10 klatkach na sekundę (grafika: Daderot, Wikipedia (CC))

Mimo 3-letnich poszukiwań w archiwach NASA nie udało się znaleźć oryginalnych transmisji. Niestety oryginalny zapis surowego strumienia danych z Księżyca utracono. Na wypadek problemów z transmisją zapisywano ją na taśmach magnetycznych. Jako, że transmisja się udała to drogie taśmy najprawdopodobniej zostały potem najprawdopodobniej nadpisane i użyte w innych projektach NASA.

Został stratny materiał nagrany "po drodze" od stacji odbiorczych NASA do stacji telewizyjnych na całym świecie. Jako, że był to sygnał analogowy to ulegał pogorszeniu na każdym etapie retransmisji. Został on cyfrowo poprawiony w 2009 roku. Pomagała w tym firma specjalizująca się w odnawianiu starych filmów Hollywood.


To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości

Spacer pierwszych ludzi na Księżycu trwał około 2,5 godziny.

"Apollo 11 to jedyne wydarzenie z XX wieku, które ma szansę zostać zapamiętane w XXX wieku - przez mężczyzn i kobiety - w całym Układzie Słonecznym i poza nim." - powiedział Mike Pence, obecny amerykański wiceprezydent.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: