Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Odkryto 15 tys. planetoid zagrażających Ziemi

2016-10-29 Odkryto 15 tys. planetoid zagrażających Ziemi

3 lata temu liczba skatalogowanych planetoid mogących się zderzyć z Ziemią wynosiła 10 tys. obiektów. Dziś znamy ich 15. tys.


Asteroida zbliżająca się do Ziemi (grafika: ESA)

Każdy taki obiekt blisko Ziemi, z ang. Near-Earth object - NEO, to asteroida lub kometa o rozmiarach od metra do kilkudziesięciu kilometrów, którego orbita jest podobna do ziemskiej, czyli istnieje niebezpieczeństwo kolizji z Ziemią.

"Liczba odkryć była znaczna w ostatnich latach. Zespoły z całego świadta przeciętnie odkrywały 30 takich nowych obiektów co tydzień. Kilka dekad wcześniej 30 potrafiliśmy odkryć w ciągu jednego roku, zatem międzynarodowe wysiłki zaczynają się opłacać. Wierzymy, że 90% obiektów większych od 1 000 m zostało odkrytych, ale znaleźliśmy tylko 10% obiektów 100-metrowych i mniej niż 1 proc. co najmniej 40-metrowych." - powiedział Ettore Perozzi z ESA.

Dziś większość planetoid odkrywanych jest w ramach dwóch amerykańskich programów:

  • Catalina Sky Survey w Arizonie
  • Pan-STARRS na Hawajach.
W ich ramach odkryto 90% wszystkich nowych obiektów zagrażającym Ziemi.

Europejczycy biorą udział w tych odkryciach poprzez program ESA pod nazwą Space Situational Awareness. To otwarte centrum we Włoszech łączy nowe i istniejące dane z teleskopów europejskich i rozwija nową sieć dystrybucji informacji.

"Centrum prowadzi European Risk List zawierającą wszystkie obiekty, dla których nie może być wykluczone ryzyko kolizji z Ziemią, jednakże jest niskie. W ciągu najbliższych 40 latach istnieje bardzo niewielkie ryzyko kolizji któregokolwiek z tych obiektów z Ziemią, jednak niezbędne jest uważna obserwacja wszystkich obiektów NEO w celu ustalenia ich orbit." - powiedział Detlef Koschny, kierownik grupy NEO w biurze Space Situational Awareness.

Przewiduje się, że w ciągu kolejnych lat wzrośnie tempo odkrywania planetoid. Opracowywane są nowe teleskopy, które wykonywać będą automatyczne przeglądy nocne nieba w poszukiwaniu nowych obiektów NEO. Przykładem takim są teleskopy "oko muchy", którego budowa nawiązuje do oka tych insektów. Podobnie jak muchy teleskopy Fly-eye mogą patrzeć jednosześnie w wielu kierunkach. Odbierany obraz jest rozdzielany na 15 mniejszych. Opracowywane teleskopy mają być tanie, modułowe i tworzyć sieć obserwacyjną.

Obiekty bliskie Ziemi NEO należą do znacznie większego zbioru ponad 700 tys. znanych planetoid w naszym Układzie Słonecznym.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: