Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Nowa chińska rakieta z nowego kosmodromu

2016-06-26 Nowa chińska rakieta z nowego kosmodromu

Z nowego kosmodromu na wyspie Hainan na Morzu Południowochińskim odbył się dziewiczy start nowej chińskiej rakiety nośnej Chang Zheng 7 (pol. Długi Marsz 7).


Dziewiczy start nowej chińskiej rakiety nośnej Chang Zheng 7

Rakieta nośna Chang Zheng 7 to nowa chińska rakieta nośna o średnim udźwigu. Jest ona zdolna do dostarczenia do 13,5 ton ładunku na niską orbitę okołoziemską (LEO). Ma 53 metrów wysokości i waży 597 ton. Składa się z 2 lub 3 stopni (w zależności od konfiguracji) i 4 rakiet dodatkowych (tzw. boosterów). Napędzana jest ciekłym tlenem i naftą. Rakieta powstała na bazie używanej rakiety rakiety Chang Zheng 2F. Zbudowana została przez państwową firmę kosmiczną China Aerospace Science and Technology.

Dziewczy start rakiety nośnej Chang Zheng 7
Dziewczy start rakiety nośnej Chang Zheng 7 (grafika: Xinhua)

W przyszłości rakiety Chang Zheng 7 zaopatrywać mają chińską stacją kosmiczną Tiangong wynosząc bezzałogowe statki transportowe Tianzhou. Pierwszy start Tianzhou 1 zapalanowany jest już na środek września 2016 roku. Przed nim wyniesione zostanie laboratorium kosmiczne Tiangong 2, określane także jako ministacja kosmiczna. W październiku 2016 roku wystartować ma załogowy statek kosmiczny Shenzhou 11, który przetransportuje 2 chińskich kosmonautów na Tiangong 2. Stacja Tiangong 2 i załogowy statek kosmiczny Shenzhou 11 wyniesione zostaną przez rakietę nośną Chang Zheng 2F.

Statek transportujący rakietę Chang Zheng 7
Statek transportujący rakietę Chang Zheng 7 (grafika: Xinhua)

Po raz kolejny rakieta nośna Chang Zheng 7 wystartuje w kwietniu 2017 roku. Wyniesie bezzałogowy statek transportowy Tianzhou 2.

Nowy kosmodrom Wenchag (Wenchang Satellite Launch Center) to najbardziej na południe wysunięty chiński port kosmiczny (leży na 19 równoleżniku północnym). Dzięki bliskość równika osiągi rakiet startujących są wyższe. Jako jedyny chiński kosmodrom zlokalizowany jest on nad wodami morskimi, co przekłada się na bezpieczeństwo startów. Znajduje się na topikalnej wyspie Hainan na Morzu Południowochińskim. Na czas startów zawieszena jest żegluga na wodach przylegających do kosmodromu. Kosmodrom budowany był od 2009 roku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: