Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Niemcy wspierają powstanie własnych małych rakiet nośnych 2020-08-02 Niemcy wspierają powstanie własnych małych rakiet nośnychNiemiecka agencja kosmiczna DLR wspiera 3 firmy rozwijające niemieckie lekkie rakiety nośne."Wszyscy trzej kandydaci pracują obecnie 'łeb w łeb' nad osiągnięciem swojego celu i przekonali nas swoimi propozycjami pod względem technicznym, ekonomicznym i operacyjnym. Teraz każdy z nich otrzyma po 500 tys. euro na dalszy rozwój swoich koncepcji do głównej rundy konkursu wiosną 2021 roku" - powiedział poseł Thomas Jarzombek, koordynator niemieckiego rządu ds. lotnictwa i kosmonautyki. Wszystkie trzy firmy założone zostały w 2018 roku. HyImpulse, z siedzibą w Neuenstadt am Kocher, jest spółką spin-off niemieckiej agencji kosmicznej DLR. Założyło ją 5 jej pracowników. Jej 40 pracowników rozwija trzystopniową rakietę Small Launcher SL1 z hybrydowym napędem.
Napędzana ona ma być przez klaser silników hybrydowych HyPLOx75 o ciągu 75 kN każdy, spalające parafinę w ciekłym tlenie (LOX). Dane techniczne rakiety Small Launcher SL1:
Rocket Factory Augsburg (RFA) jest częścią grupy kosmiczno-lotniczej OHB. RFA zatrudnia około 60 pracowników pracujących nad dwustopniową rakietą nośną napędzaną przez ciekły tlen (LOX) i naftę.
Dane techniczne rakiety RFA One:
Isar Aerospace to spin-off Politechniki Monachijskiej. Jej 70 pracowników projektuje dwustopniową rakietę Spectrum opartą na systemie napędowym wykorzystującym ciekły tlen (LOX) i bliżej nie określonych węglowodorów.
W firmę tą w zeszłym roku zainwestował 17 mln dolarów europejski koncern Airbus (spora część jego zakładów znajduje się w Niemczech) przez swój wehikuł inwestycyjny Airbus Ventures oraz fundusz inwestycyjny Earlybird Venture Capital. Dane techniczne rakiety Spectrum:
Koszt wyniesienia rakietą Spectrum wynosić ma 15 tys. euro za 1 kg ładunku. Po rundzie wstępnej, która została właśnie zakończona (500 tys. euro), w trakcie rundy głównej w 2021 roku wyłoniony ma zostać pierwszy zwycięzca konkursu. Otrzyma on 11 mln euro. W trzecim etapie (2022 rok) przyznana zostanie druga nagroda - także 11 mln euro. W zamian za wsparcie spółki zobowiązały się do wyniesienia podczas lotów testowych niekomercyjnych ładunków z wybranych przez DLR uniwersytetów lub instytucji badawczych. Każdy ładunek o max. masie 150 kg. Na lata 2022-23 przewidziane są po dwa loty pokazowe rakiet. Na razie nie wiadomo skąd one by się miały odbywać. Niemcy bowiem na chwilę obecną nie posiadają własnego kosmodromu. OHB, do którego należy Rocket Factory Augsburg, mówiło m.in. o platformie startowej na Morzu Północnym. Obecnie firma zaś szuka pracowników do kosmodromu Esrange w północnej Szwecji. Z kosmodromem tym umowę na starty podpisał w marcu 2020 roku konkurencyjny Isar Aerospace. Wsparcie
|