Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Neptune

Neptune

Neptune to rodzina amerykańskich lekkich rakiet nośnych projektowanych i zbudowanych przez prywatną firmę Interorbital Systems (IOS).

Rakiety Neptune mają być zdolne do wynoszenia małych ładunków na niską orbitę wokołoziemską (LEO).

Powstawanie

Rakiety Neptune rozwija mała, rodzinna firma kosmiczna Interorbital Systems z siedzibą na pustynii Mojave w Kalifornii (USA). W 1996 roku założyło ją małżeństwo Rod Milliron i Randa Milliron.

Budowa

Rakiety Naptune bazują na koncepcji wiązki modułów-rur z programu OTRAG.

Pojedynczy moduł-rura, nazwany Common Propulsion Module (CPM), tworzy zbiornik na paliwo rakietowe oraz utleniacz. Zastosowanie rur jako zbiorników nie wymaga stosowania skomplikowanego systemu przetłaczania pompami paliwa rakietowego do silnika rakietowego, tak jak to się dzieje w większych rakietach nożnych. Jako paliwo rakietowe używana jest terpentyna oraz kwas azotowy.

Silnik rakietowy pojedynczego modułu CPM o nazwie General Purpose Rocket Engine (GPRE) wytwarza ciąg 3,4 tony. Jest on zawieszony na przegubie co umożliwia jego zmianę pozycji i sterowanie rakietą w locie.

Obecnie taki pojedynczy moduł umożliwia wyniesienie 145 kg ładunku w locie suborbitalnym na wysokość 310 km, czyli powyżej linii Karmana uznawanej jako umowna granica kosmosu.

Konstrukcja rakiety składa się z kompozytów oraz aluminium. Zbiorniki mają zewnętrzną warstwę z włókna węglowego z aluminiowym środkiem zapobiegającym przeciekaniu paliwa.

Kilka złączonych modułów CPM tworzyć ma rakiety orbitalne zdolne do wynoszenia małych ładunków na niską orbitę wokołoziemską (LEO).

Model Stopnie Moduły CPM Nośność
CPM 2.0 3-4 3 145 kg na 310 km (lot suborbitalny)
Neptune N1 3-4 1 6,3 kg na LEO
Neptune N3 3-4 3 20 kg
Neptune N5 3-4 5 50 kg
Neptune N7 4 7 75 kg
Neptune N36 4 36 1 000 kg

Loty

Silnik rakietowy General Purpose Rocket Engine (GPRE) podstawowego modułu CPM przeszedł test statyczny 28 października 2012 roku. Wytworzył on wówczas 3,4 tony ciągu. Stanowić ma on podstawowy silnik rodziny rakiet Neptune.

Pierwszy lot testowy modułu podstawowego (Common Propulsion Module Test Vehicle, w skrócie CPM TV) odbył się 29 marca 2014 roku. Rakieta wzniosła się na wysokość 3 km.

Loty orbitalne odbywać się mają z mobilnej platformy Mobile Land Launch System (MLLS) lub też pływającej Canister Ocean Launch System (COLS).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: