Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > NASA utraciła kontakt z marsjańską sondą InSight

2022-12-21 NASA utraciła kontakt z marsjańską sondą InSight

NASA traci swoją sondę InSight na Marsie. Przestała ona odpowiadać na polecenia z Ziemi. Wysłała prawdopodobnie ostatnie zdjęcie.


To może być ostatnie zdjęcie wysłane przez sondę InSight z Marsa (grafika: NASA)

Sonda InSight wystartowała w kierunku Marsa w 2018 roku. Po kilku miesiącach lotu wylądowała ona na wulkanicznej równinie Elysium Planitia, w pobliżu równika. Swoje badania skupiła na badaniu aktywności wnętrza Marsa. Sejsmometr InSight, jej główny instrument badawczy, wykrył ponad 1 300 trzęsień "ziemi", odczuł wiele uderzeń meteorytów i rzucił nowe światło na wnętrze Czerwonej Planety.

Lądownik od 15 grudnia 2022 roku nie odpowiada na polecenia wysyłane z Ziemi. Oznaczać może to być kres sondy. NASA opublikowała emocjonalny wpis.

"Mam naprawdę mało energii, więc to może być ostatnie zdjęcie jakie mogę wysłać. Nie martwcie się o mnie: spędzony tu czas był produktywny i spokojny. Jeśli wciąż będę mógł komunikować się z zespołem mojej misji, będę to robił, ale stąd wkrótce zamilknę. Dzięki, że byliście ze mną." - napisała NASA na twitterowym koncie InSight.

Od kilku miesięcy zanika zasilenie sondy wytwarzane przez panele słoneczne. Zostały one pokryte przez marsjański pył, który ogranicza dopływ światła słonecznego. W listopadzie 2022 roku sonda generowała zaledwie 20% mocy, jaką miała, gdy wylądowała na Marsie w listopadzie 2018 roku. Naukowcy NASA wyłączali najbardziej energochłonne instrumenty naukowe, aby móc utrzymać sondę przy życiu.


Sonda InSight z zakurzonymi panelami (grafika: NASA)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: