Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > NASA testuje spadochrony statku komicznego Orion

2014-06-25 NASA testuje spadochrony statku komicznego Orion

Amerykańska agencja kosmiczna NASA przeprowadziła test systemu trzech spadochronów głównych przyszłego załogowego statku kosmicznego Orion. Jest to kolejny etap przygotowań do pierwszego kosmicznego lotu statku w grudniu 2014 roku.


Test spadochronów statku Orion (grafika: NASA)

Testowy statek Orion został wyniesiony w powietrze przez samolot C-17 na wysokość 35 tys. stóp i zwolniony. Po 12 sekundach swobodnego spadku uruchomione zostały spadochrony.

W grudniu 2014 roku odbędzie się dwugodzinny testowy lot statku (jeszcze bez załogi) mający na celu sprawdzenie wszystkich krytycznych systemów statku. Oznaczony on jest jako Exploration Flight Test (EFT).


Wizualizacja lotu testowego statku Orion widocznego na przedzie przez ostatnim stopniem rakiety nośnej (grafika: NASA)

Statek Orion zostanie wyniesiony rakietą nośną na wysokość 3,6 tys. mil nad powierzchnię Ziemi. Jest to dalej niż jakikolwiek statek kosmiczny zbudowany dla ludzi zrobił to w ciągu ostatnich 40 lat. Dzięki temu Orion będzie podróżować z prędkością niezbędną do testów bezpiecznego powrotu astronautów z głębokiej przestrzeni kosmicznej, z misji do asteroidy lub Marsa.

Podczas powrotu na Ziemię Orion osiągnie prędkość do 20 tys. mil na godzinę i trąc o atmosferę doświadczać będzie temperatury bliskiej 4 tys. stopni Celsjusza.

W gęstych warstwach atmosfery dwa małe, pilotowe spadochrony wyciągną trzy duże spadochrony główne o powierzchni niemal całego boiska. Spowolnią one statek do około 20 mil na godzinę, co umożliwi na bezpieczne wodowanie na Oceanie Spokojnym.

Kolejny test spadochronu Oriona obędzie się w sierpniu i będzie polegał na symulacji awarii z dwóch spadochronów wyciągających te główne oraz nowe rozwiązania konstrukcyjne.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: