Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > NASA i Roskosmos nadal latać będą w kosmos razem

2022-07-14 NASA i Roskosmos nadal latać będą w kosmos razem

Mimo wojny na Ukrainie Amerykanie latać będą dalej w kosmos na pokładzie rosyjskich Sojuzów, zaś Rosjanie na pokładzie Dragonów.


Jedna ze wspólnych rosyjsko-amerykańskich misji (grafika: NASA)

Amerykańska agencja kosmiczna NASA i rosyjska państwowa kosmiczna korporacja Roskosmos podpisały porozumienie dotyczące wzajemnych lotów załóg na rosyjskich i amerykańskich załogowych statkach kosmicznych.

Umowa ma zapewnić, że w przypadku nienormalnej sytuacji związanej z odwołaniem lub znacznym opóźnieniem startu rosyjskiego lub amerykańskiego statku kosmicznego, na pokładzie ISS znajdzie się co najmniej jeden kosmonauta Roskosmosu i jeden astronauta NASA, którzy będą obsługiwać odpowiednio segment rosyjski i amerykański.

"Umowa leży w interesie Federacji Rosyjskiej i Stanów Zjednoczonych i będzie promować współpracę w programie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz skuteczną realizację projektów eksploracji i rozwoju przestrzeni kosmicznej w celach pokojowych." - przeczytać można w oświadczeniu Roskosmosu.

Ostatnim załogowym startem rosyjskiego Sojuza podczas którego był Amerykanin na pokładzie był Sojuz MS-18 z października 2021 roku. Kolejne misje Sojuzów (Sojuz MS-19, Sojuz MS-20 i Sojuz MS-21) odbyły się bez udziałów Amerykanów.

W skład załogi kolejnego rosyjskiego Sojuza (misja Sojuz MS-22), którego start z Bajkonuru zaplanowano na 21 września 2022 roku, wejdą kosmonauci Roskosmosu Siergiej Prokopiew (dowódca) i Dmitrij Petelin (inżynier pokładowy) oraz amerykański astronauta z ramienia NASA Francisco Rubio (inżynier pokładowy).

W skład załogi amerykańskiego Dragona w ramach misji Space X Crew 5, której start z kosmodromu Canaveral zaplanowano na jesień 2022 roku, wejdą astronauci NASA Nicole Mann (dowódca), Josh Cassada (pilot), japoński astronauta Koichi Wakata (specjalista misji) oraz rosyjska kosmonautka z ramienia Roskosmosu Anna Kikina (specjalistka misji).


Rosyjska kosmonautka Anna Kikina ćwicząca w kabinie amerykańskiego statku kosmicznego Dragon (grafika: NASA)

Anna Kikina obecnie to jedyna kobieta w zespole rosyjskich kosmonautów. Będzie szóstą Rosjanką w kosmosie - do tej pory zaledwie pięć Rosjanek było w kosmosie:

  1. Walentyna Tierieszkowa - pierwsza w historii kobieta w kosmosie
  2. Swietłana Sawicka - pierwsza kobieta, która wykonała spacer kosmiczny
  3. Jelena Kondakowa
  4. Jelena Sierowa - pierwsza Rosjanka na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)
  5. Julija Peresild - aktorka kręcąca pierwszy film w kosmosie

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: