Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Naprawa przedziurawionego Sojuza MS-09 przed powrotem na Ziemię

2018-12-11 Naprawa przedziurawionego Sojuza MS-09 przed powrotem na Ziemię

Podczas spaceru kosmicznego załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) sprawdziła z zewnątrz naprawę dziury w Sojuzie MS-09, którym za kilka dni 3 osoby mają wrócić na Ziemię.

Cofnijmy się w czasie. 29 sierpnia 2018 roku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zanotowano spadek ciśnienia. Pierwotnie podejrzewano, że powodem alarmu jest nieszczelność w poszyciu statku kosmicznego Sojuz z winy mikrometeorytu. Okazało się, że wypełniające stację kosmiczną powietrze uciekało przez mierzący 2 mm otwór wykonany ręką człowieka. Dosłownie.


Feralna dziura (grafika: NASA)

"Wydaje się, że komuś omsknęła się ręka. To błąd popełniony przez człowieka - widać ślady wiertła ślizgającego się po powierzchni." - mówił wówczas Dmitrij Rogozin, szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos.

Jeszcze przed startem, pomijając procedury rosyjski pracownik postanowił samodzielnie naprawić przewiercone niechcący poszycie. Zakleił dziurę, całość przykrył panelem maskującym. Po kilku miesiącach klej - już na orbicie - najwidoczniej przestał trzymać.


Rosyjski kosmonauta uspokaja

Dziurę załoga stacji załatała od razu od wewnątrz. Aby zastopować przeciek rosyjski kosmonauta użył wpierw palca, potem taśmy klejącej a docelowo zaś kawałka medycznej gazy przesączonej żywicą.


Naprawa od wewnątrz - widoczna czarna żywica (grafika: NASA)

Teraz postanowiono przyjrzeć się dziurze od zewnątrz. W tym celu 11 grudnia 2018 roku 2 kosmonautów wyszło na zawnątrz stacji. Używając noża i pary długich nożyczek przecięli oni warstwy zewnętrznej izolacji statku.


W kółku dziura widoczna od zewnątrz statku (grafika: NASA)

Sprawdzono, czy wszystko trzyma i jest w porządku. Pobrali oni także próbki łatania, które podczas naprawy przecisnęło się z wewnątrz na zewnętrz.


Inspekcyjny spacer kosmiczny (grafika: NASA)

To ważne bowiem 19 grudnia 2018 roku, po ponad 6 miesiącach na pokładzie stacji kosmicznej, na pokładzie Sojuza MS-09 wrócić ma na Ziemię 3 załogantów:

  • Siergiej Prokopiew (Rosja, Roskosmos)
  • Alexander Gerst (Niemcy, ESA)
  • Serena Aunon-Chancellor (USA, NASA)

Miejmy nadzieję, że dziura w poszyciu nie sprawi problemów podczas powrotu z orbity.

Obecnie na stacji kosmicznej znajduje się 6 osób.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: