Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Modular Equipment Transporter

Modular Equipment Transporter

Modular Equipment Transporter (MET) to ręczny wózek wykorzystywany na Księżycu podczas załogowego programu Apollo.


Prototyp wózka podczas testów na Ziemi (grafika: NASA)

Podczas misji Apollo 11 i Apollo 12 okazało się, że astronauci mieli trudności z transportowaniem sprzętu na Księżycu w rękach, mimo różnych pomocy do transportu. Dlatego też w ciągu krótkiego czasu opracowano ręczny wózek, który planowano wykorzystać podczas misji Apollo 13, Apollo 14 i Apollo 15. Jednak Apollo 13 z powodu awarii nie wylądował na Książycu, zaś na misję Apollo 15 zabrano samochód elektryczny Lunar Roving Vehicle (LRV). Zatem wózek użytko tylko raz, podczas misji Apollo 14.

Wózek otrzymał przydomek "riksza" od astronautów. Zawierał całą gamę narzędzi, których astronauci potrzebowali podczas swoich spacerów na powierzchni Książyca, a także mniejsze przyrządy pomiarowe. W zestawie znalazły się dwa pudełka, które zapewniły miejsce do przechowywania zebranego kamienia księżycowego. Ponadto na wózku zamontowano kamerę filmową 16 mm, z pomocą której załoga mogła się filmować podczas pracy.

Wózek nie spełnił oczekiwań, zwłaszcza w terenie pagórkowatym, ponieważ jego ciągnięcie było bardzo męczące i znacznie spowolniło astronautów.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: