Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Moduł Nauka wystartuje z kolejnym opóźnieniem

2020-02-06 Moduł Nauka wystartuje z kolejnym opóźnieniem

Rosyjski moduł Nauka dołączony ma być do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) pod koniec 2020 lub na początku 2021 roku.


Moduł Nauka

Zgodnie z obecnym, także opóźnionym planem, moduł miał być dostarczony na kosmodrom Bajkonur w marcu 2020 roku. Tam przez kolejne 7 miesięcy potrwać miały kolejne testy. Start zaś nastąpić miał w listopadzie 2020 roku. Termin ten jest już mało możliwy.

"Wierzę, że wyniesienie nastąpi pod koniec 2020 roku lub na początku 2021 roku." - powiedział Dmitry Rogozin, szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos.

Wyniesienie w kosmos modułu było wielokrotnie przekładane - pierwszym podawanym terminem był 2007 rok. Rosjanie wskazują na to, że niektóre z systemów modułu zbudowane zostały prawie 20 lat temu i wzbudzać mogą pewne obawy. Część z nich musi zostać zmodernizowana lub wymieniona.

Rosyjski moduł Nauka służył będzie do eksperymentów, dokowania, jako magazyn oraz do odpoczynku załogi. Wyposażony będzie w pełen system sterowania, silniki oraz system kontroli wysokości orbity stacji, kopię zapasową systemu ISS. Zawierał będzie również systemy podtrzymujące życie, kuchnię i toaletę.

Dane techniczne modułu Nauka:

  • długość: 13,2 m
  • średnica: 4,11 m
  • masa: 24 t
  • objętość: 70 m3

Moduł przycumowany ma zostać do dolnego (zwróconego do Ziemi) portu cumowniczego na adapterze modułu Zwiezda w rosyjskiej części Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Do wyniesienia modułu zostanie użyta rosyjska rakieta nośna Proton startująca z kosmodromu Bajkonur.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: