Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Międzynarodowa Stacja Kosmiczna zostanie skomunikowana z Ziemią laserem

2013-07-11 Międzynarodowa Stacja Kosmiczna zostanie skomunikowana z Ziemią laserem

Amerykańska agencja kosmiczna NASA użyje Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jako platformy, na której ma być przetestowana laserowa transmisja danych.


Wizualizacja komunikacji laserowej z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (grafika: NASA)

Umożliwiać ona ma znaczne zwiększenie przepustowości jeśli chodzi o przesył danych między stację orbitalną i Ziemią. Umożliwić ma m.in. na przesył transmisji wideo w dużej rozdzielczości.

"Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest doskonałą platformą do eksperymentu jak ten. Przyszłe systemy komunikacji laserowej będą miały zdolność do przekazywania więcej danych z statku kosmicznego do ziemi niż to jest obecnie możliwe łagodząc znaczące to wąskie gardło w badaniach naukowych i przedsięwzięciach handlowych." , powiedział Michael Kokorowski, kierownik projektu OPALS z laboratorium JPL.


OPALS podczas testów na Ziemi (grafika: NASA)

OPALS zostanie zamontowany na zewnątrz stacji kosmicznej i będzie prowadził komunikację ze stacją naziemną położoną w Wrightwood, górskim miasteczku w pobliżu Los Angeles (Kalifornia).

Eksperymentalny sprzęt komunikacyjny nazwany Optical Payload for Lasercomm Science (w skrócie OPALS) zostanie dostarczony jeszcze w 2013 roku do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji kapsuły Dragon zbudowanej przez prywatną firmę SpaceX. Sprzęt działać ma co najmniej 90 dni po instalacji na stacji.

Komunikacja laserowa oferuje znacznie wyższy transfer danych (od 10 do 100 razy) niż stosowany obecnie transfer radiowy.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: