Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Martian Moon eXploration

Martian Moon eXploration

Martian Moon eXploration (MMX) to planowany japoński lądownik mający wylądować na marsjańskim księżycu Fobos, pobrać próbkę i wrócić z nią na Ziemię.


Wizualizacja sondy kosmicznej Martian Moon eXploration przy układzie Marsa (grafika: JAXA)

Sonda Martian Moon eXploration projektowana jest przez japońską agencję kosmiczną JAXA.

Budowa

Sonda kosmiczna wyposażony zostanie w 11 instrumentów badawcze. 4 z nich dostarczone przez partnerów międzynarodowych JAXA - przez NASA (USA), ESA (Europa), CNES (Francja) i DLR (Niemcy).

Lot

Start sondy kosmicznej Martian Moon eXploration (MMX) planowany jest obecnie na 2024 rok.

Podróż do układu Marsa z jej księżycami Fobosem i Deimosem trwać będzie około roku. W 2025 roku sonda wejść ma wpierw na orbitę wokół Marsa, potem zaś orbitę wokół Fobosa, większego z dwóch księżyców Marsa.


Planowana podróż sondy (grafika: JAXA)

Powrót próbki o masie co najmniej 10g na Ziemię planowany jest na 2029 rok.


Budowa lądownika sondy (grafika: JAXA)

Oczekuje się, że powierzchniach księżyców Marsa znajdują się osady, które zostały wyrzucone z Marsa w ciągu miliardów lat. Zbadanie powierzchni dostarczy zatem informacji na temat ewolucji powierzchni Marsa. Ponadto, jeśli marsjańskie księżyce powstały podczas zderzenia Marsa z gigantycznymi asteroidami, księżycowy materiał ujawni pierwotne warunki na Marsie w tym wczesnym okresie, dając wgląd w powstawanie planety. Alternatywnie, jeśli księżyce to przechwycone przez Marsa asteroidy, ich skład pomoże wyjaśnić proces transportu składników lotnych (takich jak woda) potrzebnych do zamieszkania.


Testy prototypu do pobierania próbek (grafika: JAXA)

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: