Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Mars Reconnaissance Orbiter okrążył Marsa 60 tys. razy

2019-05-15 Mars Reconnaissance Orbiter okrążył Marsa 60 tys. razy

60 tys. okrążeń Marsa, ponad 378 tys. zdjęć i 361 terabity przesłanych danych - to wynik 13 lat orbitera Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) wokół Czerwonej Planety.


(grafika: NASA)

Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) wystrzelony został w kierunku Marsa w 2005 roku. Rok później wszedł on na orbitę Czerwonej Planety.


Wizualizacja Mars Reconnaissance Orbitera na orbicie Czerownej Planety (grafika: NASA)

Orbiter (sztuczny satelita) wykonuje szczegółowe zdjęcia satelitarne Marsa o rozdzielczości 30 cm na piksel, bada jego atmosferę i panujący klimat. Umożliwia także komunikację z łazikami i lądownikami marsjańskimi.

Orbiter ma wystarczającą ilość paliwa na co najmniej kolejną dekadę operacji na orbicie Marsa. Także udało się poprawić sytuację z bateriami, z którego orbiter czerpie zasilanie przesłonięty przez Marsa, poprawiła się do tego stopnia, że wydaje się prawdopodobna kolejna dekada życia.


Aktualna pozycja sondy Mars Reconnaissance Orbiter (grafika: NASA)

Obecnie wokół Marsa krąży 6 aktywnych orbiterów. Trzy z nich to obiekty amerykańskie, zbudowane dla NASA: Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), Mars Odyssey i MAVEN. Kolejne dwa są europejskie: Mars Express i Trace Gas Orbiter misji ExoMars. Ostatni to satelita indyjski: Mars Orbiter Mission (MOM).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: