Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Lunar Orbiter

Lunar Orbiter

Lunar Orbiter to seria amerykańskich sond kosmicznych wysłanych w kierunku Księżyca.

Program Lunar Orbiter obejmował 5 sond kosmicznych.


Jedna z sond Lunar Orbiter (grafika: NASA)

Sondy zostały wysłane w ramach przygotowań do załogowego lądowania na Księżycu (program Apollo). Wykonane zdjęcia umożliwić miały wykonanie map Księżyca i wytypowanie ewentualnych miejsc lądowania. Prowadziły pomiary warunków lotu z Ziemi na Księżyc i z powrotem, szkodliwość promieniowania magnetycznego pasów Van Allena, promieniowania kosmicznego oraz zagrożenia meteorytami. Kwestie te były kluczowe dla lotów załogowych.


Przygotowania przedstartowe Lunar Orbiter 1 (grafika: NASA)

Dodatkowo pojazdy te badały też księżycowe pole magnetyczne.


Pierwsze zdjęcia pokazujące razem Księżyc i Ziemię (grafika: NASA)

Każdy z sond kosmicznych 4 dni po wystrzeleniu z Ziemi docierał na orbitę wokołoksiężycową i na nią wchodził się stając sztucznym satelitą Księżyca (orbiterem).

Sondy Lunar Orbiter były wystrzeliwane w latach od 1966 do 1968 roku rakietami nośnymi Atlas Agena D.

Program Lunar Orbiter odbywał się równolegle z innym programem księżycowym Surveyor, których celem było miękkie lądowanie na Księżycu. Program Lunar Orbiter był jednocześnie następcą wcześniejszego programu Ranger.

Wspomnieć należy, że od kilku lat trwa cyfrowa obróbka zdjęć pozyskanych z sond programu Lunar Orbiter. Zostały one zgrane z analogowych taśm magnetycznych, na które zostały nagrane po radiowym transferze obrazów z sond na Ziemię i zamienione na postaci cyfrowe. Mimo upływu prawie 50 lat naukowcy podkreślają ich wysoką jakość porównywalną z obecnymi zdjęciami uzyskiwanymi z orbiterów Księżyca. Zdjęcia służą do do określania zmian jakie zaszły na powierzchni Księżyca od tego czasu w wyniku uderzeń meteorów. Prace te odbywają się w ramach projektu Lunar Orbiter Image Recovery Project (LOIRP).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: