Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > LUNA kolejnym krokiem do europejskiej Księżycowej Wioski

2019-01-18 LUNA kolejnym krokiem do europejskiej Księżycowej Wioski

W Niemczech powstaje fragment (sztuczny) powierzchni Księżyca i prototyp habitatu. To kolejny krok do budowy Moon Village, załogowej europejskiej osady na Księżycu.

LUNA, bo tak się nazywa obiekt, znajdować się będzie w należącym do Europejskiej Agencji Kosmicznej centrum dla astronautów European Astronaut Centre (EAC) w Kolonii, w Niemczech.


W LUNIE panować będą warunki jak najbardziej zbliżone do tych występujących na Księżycu (grafika: ESA)

Obiekt ma mieć powierzchnię 1 000 m2. Hala wyłożona ma być odpowiednikiem regolitu, czyli powierzchniowego drobnego pyłu pokrywającego Księżyc.


Analog regolitu księżycowego EAC-1 wykonany został z ziemskiego pyłu wulkanicznego (grafika: ESA)

Ten księżycowy pył jest niebezpieczny zarówno dla ludzi jak i dla sprzętu. Dlatego kluczowe jest nauczenie się długotrwałej pracy w takim środowisku. Regolit stanowić ma także budulec do budowy pierwszego stałego siedliska ludzkiego na Księżycu Moon Village. Do tego służyć mają robotyczne drukarki 3D.


Wizualizacja Moon Village (grafika: ESA)

Moon Village (pol. Książycowa Wioska) przewidziana jest przez Europejczyków jako następne stałe miejsce przebywania ludzi po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).


Koncepcja Moon Village

W LUNIE testowany ma być habitat FlexHab (Future Lander Exploration Habitat). W skład całego kompleksu nazwanego European Surface Operations Laboratory (ESOL) wchodzić ma także centrum kontroli lotów oraz sprzęt do przyszłej komunikacji.

"Księżyc jest przedmiotem zainteresowania ESA i kolejnym etapem ludzkiej eksploracji. LUNA opracowana we współpracy z niemiecką agencją kosmiczną DLR, pomoże nam poszerzyć naszą wiedzę, aby przygotować nas do misji na Księżyc. Stanowić ma platformę dla naukowców w całej Europie, aby móc testować technologie i procedury." - powiedział Andreas Diekmann z ESA.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: