Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Luksemburg centrum kosmicznego górnictwa 2016-02-04 Luksemburg centrum kosmicznego górnictwaLuksemburg, jedno z najmniejszych państw Unii Europejskiej pozbawione większych zasobów naturalnych, chce zostać centrum kosmicznego górnictwa.
W tym celu Luksemburg wspierać będzie programy, inicjatywy oraz zainteresowane firmy górnictwem kosmicznym. Rząd Luksemburga powołał już doradcę do spraw wydobycia w kosmosie. Został nim Jean-Jacques Dordain, były szef Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. Już wkrótce mają być uchwalone także przepisy prawne, które zapewnić mają podmiotom prawo do surowców wydobytych w przestrzeni kosmicznej. Luksemburczycy podkreślają, że międzynarodowy traktat o przestrzeni kosmicznej z 1967 roku nie zakazuje korzystania z zasobów ciał niebieskich, tylko zabrania ich zawłaszczania. Szczególne zainteresowanie budzą obecne w asteroidach metale szlachetne z grupy platynowców:
"Jeśli chodzi o wartościowe metale z zasady wszystkie asteroidy są interesujące. Taki obiekt o średnicy około 500 metrów zawiera w sobie około 1 000 ton platyny." - ocenił dla gazety Spiegel Ekkehard Kührt z niemieckiej agencji kosmicznej DLR. Bardzo rzadko występująca platyna używana jest przy produkcji m.in. w katalizatorów w autach oraz w jubilerstwie. Luksemburg chce, aby europejscy przedsiębiorcy konkurowali z Amerykanami. W USA w dziedzinie przyszłego górnictwa kosmicznego aktywne są już firmy:
Obecnie, ze względu na koszty wydobycia, górnictwo kosmiczne jest jeszcze nieopłacalne. Jednakże w przyszłości, dzięki coraz niższym kosztom wynoszenia w kosmos, opracowaniu technologii wydobywczych oraz coraz wyższym cenom surowców okazać się może zyskowne. Opracowane muszą zostać m.in. roboty wydobywcze zdolne do pracy przy braku niemal grawitacji. Luksemburg mimo swojej małej wielkości (2,5 tys. km2) i liczebności (0,5 mln mieszkańców) ma mocny sektor kosmiczny. Teraz chce przyciągnąć firmy i inwestorów przyszłej kosmicznej branży wydobywczej. Już wkrótce Luksemburg podać ma budżet, jaki będzie przeznaczany na górnictwo kosmiczne. Wsparcie
|