Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > LEO Knight - kosmiczny serwisant

2019-05-26 LEO Knight - kosmiczny serwisant

LEO Knight to projektowany satelita naprawczy.


Wizualizacja zaopatrzonego w ramiona satelity LEO Knight (grafika: Tethers Unlimited)

Projektowany jest przez amerykańską firmę Tethers Unlimited. Wykorzystywać on ma technologie opracowane już przez tą firmę dla Departamentu Obrony USA, amerykańskiego lotnictwa czy NASA. Teraz łącząc te rozwiązania, firma chce zbudować satelitę naprawczego i umieścić go na orbicie w ciągu 3-4 lat.

LEO Knight umożliwiać ma naprawy, montaż, tankowanie małych satelitów, umieszczanie ładunków na obecnych satelitach czy też usuwanie nieaktywnych satelitów jako kosmicznych śmieci.

Kosmiczny serwisant będzie miał masę własną 100 kg, z paliwem 180 kg. Jak sama nazwa wskazuje operować ma na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), dokładniej na orbicie heliosynchronicznej. Operują na niej satelity obserwacyjne i teledetekcyjne. Dzięki własnemu napędowi satelita będzie mógł dotrzeć na orbity o wysokości do 1 200 km nad Ziemią.

Manipulatory satelity stanowić będą ramiona robotyczne Kraken, których rozwój rozpoczął się w 2011 roku we współpracy z Laboratorium Badań Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Przez ostatnie trzy lata firm Tethers Unlimited rozwijała wersję Krakena z NASA. Miałby one umożliwić telepracę z Ziemi, przy eksperymentach na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).


Prezentacja firmy

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: