Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Łaziki marsjańskie z całego świata w Polsce

2014-04-01 Łaziki marsjańskie z całego świata w Polsce

Pierwsza europejska edycja zawodów łazików marsjańskich, która odbędzie się we wrześniu 2014 roku w Polsce, wzbudza ogromne zainteresowanie.

Do udziału w European Rover Challenge zgłosiły się reprezentacje nie tylko z Europy, ale także z Azji, Afryki i obu Ameryk. Zadaniem stojącym przed zespołami jest zaprojektowanie i budowa analogu łazika marsjańskiego, który zmierzy się z innymi w konkurencjach symulujących eksplorację planety Mars.


Drużyna Projekt Scorpio z Wrocławia (grafika: Planet PR)

O dużym zainteresowaniu wydarzeniem w środowisku naukowym świadczą nadesłane zgłoszenia. Wśród zarejestrowanych ekip są już przedstawiciele m.in. Indii, Kolumbii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Egiptu. Z Polski do udziału w zawodach zgłosili się już studenci z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Częstochowskiej, Politechniki Świętokrzyskiej oraz Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

"Space Systems Technology Laboratory to zespół 19 młodych, zdolnych, pełnych pasji inżynierów. Wspólnie tworzymy model łazika, który będzie pierwszą taką konstrukcją w Egipcie. Obecnie pracujemy nad ulepszeniem systemów, tak żeby na European Rover Challenge zaprezentować się od jak najlepszej strony i zająć wysoką pozycję." - powiedział Hamed Gamal, koordynator drużyny z Uniwersytetu Kairskiego.


Drużyna Space Systems Technology Laboratory z Egiptu (grafika: Planet PR)

Ci, którzy również chcieliby wziąć udział w rywalizacji, mają czas do 30 kwietnia 2014 roku. Wtedy właśnie kończy się sam proces rejestracji, natomiast prace nad konstrukcją łazikiem mogą trwać aż do września. Zawody skierowane są do studentów, absolwentów oraz pracowników uczelni wyższych.

"Nowy projekt łazika Scorpio jest zupełnie inny od pozostałych, a nasz robot powstaje od podstaw. Na chwilę obecną możemy powiedzieć, że pracujemy nad czterokołowym zawieszeniem. Zmieniamy również założenia - chcemy, by Scorpio 4 był całkowicie modułowy, żeby było możliwe testowanie części oddzielnie. Staramy się też poszerzyć możliwości łazika. Nowy robot będzie platformą mobilną, na której można zamontować profesjonalny sprzęt badawczy. Znamy ambicje organizatorów ERC i widzimy, jak wiele drużyn z całego świata zapisuje się na konkurs. Staramy się podnosić sobie poprzeczkę i mamy nadzieję, że poziom ERC będzie wyższy niż URC jeśli chodzi o przygotowanie innych drużyn." - powiedział Szymon Dzwończyk, koordynator drużyny z Politechniki Wrocławskiej.

Udział w European Rover Challenge to dla studentów szansa na prezentację własnych projektów i umiejętności. Okazją do spotkania ekspertów z całego świata będzie również trzydniowa Konferencja Naukowa Człowiek w Kosmosie, która jest elementem ERC. Wystąpią podczas niej m.in. założyciel organizacji Mars Society, Robert Zubrin czy profesor nadzwyczajny Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej, Jerzy Achimowicz. W wydarzeniach uczestniczyć będą również przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego i prywatni przedsiębiorcy.

Szczegółowe informacje na temat ERC znajdują się na stronie wydarzenia www.roverchallenge.eu. Organizatorem wydarzenia jest Mars Society Polska, we współpracy z agencją Planet PR, Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu k. Chęcin, Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, Austriackim Forum Kosmicznym i ABM Space Education.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: