Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Łaziki marsjańskie będą rywalizować w Polsce

2013-10-08 Łaziki marsjańskie będą rywalizować w Polsce

To już pewne - prestiżowe zawody łazików marsjańskich w 2014 roku po raz pierwszy odbędą się w Polsce.

Informację o organizacji European Rover Challenge ogłoszono na specjalnym pokazie Mars Society, który odbył się 8 października 2013 roku na terenie toruńskiej kopalni Wienerberger.


Łazik Magma White (zdjęcie: PlanetPR)

Wiadomo już, że zawody odbędą się późnym latem i potrwają trzy dni. Do rywalizacji staną ekipy składające się ze studentów i absolwentów. Będą oni mogli korzystać ze wsparcia pracowników uczelni, jak i firm prywatnych. Jak poinformowali organizatorzy - drużyny zostaną ocenione w czterech konkurencjach: inżynierskiej, terenowej, ratunkowej oraz naukowej. Równie ważnym oraz punktowanym zadaniem będzie prezentacja projektu.


Łazik Magma White (zdjęcie: PlanetPR)

Przykładowe zadania, które będą realizować roboty zaprezentowano podczas pokazu łazika Magma White, czyli komercyjnego potomka polskich łazików studenckich. Robot testowali zdalnie przez Internet uczniowie ze szkół z Polski oraz z Indii. Umożliwia to rozwijany przez ABM Space Education system sterowania ABM Ro-Co, przystosowany do połączeń internetowych i zintegrowany z centrami kontroli misji, który zostanie udostępniony zawodnikom w jednej z konkurencji.

"Organizacja European Rover Challenge w Polsce, to nie tylko duże wyróżnienie dla naszego kraju, który dopiero co wstąpił do Europejskiej Agencji Kosmicznej i chce się promować w tym zakresie na świecie. To także możliwość na zaistnienie kolejnych, zdolnych i ambitnych zespołów studenckich z Polski oraz dla ekip z innych państw europejskich. Wstępnie zainteresowanie wyraziły już drużyny włoskie i litewskie." - powiedział Łukasz Wilczyński, europejski koordynator Mars Society.

"Tym razem współpraca będzie jeszcze szersza, oprócz projektów studenckich i naukowych, przewidzieliśmy także komponent edukacyjny dla dzieci. Poprowadzimy lekcje i zajęcia dodatkowe, które zachęcą najmłodszych do odkrywania tajemnic rządzących wszechświatem. Obecnie jesteśmy na etapie organizacyjnym, ustalamy lokalizację oraz rozpoczynamy rozmowy z potencjalnymi sponsorami tego prestiżowego wydarzenia." - powiedział Mateusz Józefowicz, prezes Mars Society Polska.

Zawody European Rover Challenge, to wynik współpracy Mars Society Polska, ABM Space Education oraz Austriackiego Forum Kosmicznego. Dotychczas, w ramach polsko-austriackiego partnerstwa zrealizowano m.in. testy łazika Magma White w górach Dachstein w Austrii oraz na Marokańskiej Saharze w ramach misji Mars 2013. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Austriackie Federalne Ministerstwo Nauki i Badań wspierają także projekt Magma-Laser, w ramach którego rozwijany jest detektor mikroorganizmów L.I.F.E zainstalowany na łaziku Magma White i przeznaczony do pracy na Arktyce, a w przyszłości - na innych planetach.

Do stycznia 2014 organizatorzy planują także szereg spotkań ze studentami oraz potencjalnymi sponsorami zespołów w wielu miastach Polski, w celu zachęcenia ich do udziału w zawodach.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: