Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Łazik marsjański Opportunity w tarapatach

2018-06-15 Łazik marsjański Opportunity w tarapatach

Panująca burza pyłowa na Marsie uśpiła amerykański łazik Opportunity.

Ostatni kontakt z łazikiem Opportunity miał miejsce w niedzielę, 10 czerwca 2018 roku.


Burza pyłowa na Marsie widziana przez marsjańskiego satelitę MRO (grafika: NASA)

Z powodu panującej na Marsie burzy pyłowej Łazik Opportunity w przeszedł w stan uśpienia. Powodem tego był pył z burzy, który pokrył panele słoneczne pojazdu. Łazik przesłał na Ziemię status pokładowego systemu zasilania.


Wyraźnie widoczne zakurzone panele słoneczne Opportunity podczas wcześniejszej burzy pyłowej w 2014 roku (grafika: NASA)

W trybie uśpienia wyłączone w łaziku jest wszystko oprócz zegara. Jednakże, nie można mieć pewności, że uda mu się ponownie nawiązać połączenie. Że łazik podczas burzy nie ucierpiał znacznie.


Wykres pokazujący, w jaki sposób energia dostępna dla łazika Opportunity na Marsie (w watogodzinach) zależy od tego, jak nieprzejrzysta jest atmosfera (mierzona wartością zwaną tau) - kiedy wartość tau (niebieska) jest wysoka, poziomy mocy łazika (żółty) spada (grafika: NASA)

Przypomnijmy, że to czternasty rok (ziemski) obecności łazika Opportunity na Czerwonej Planecie. Gdy na początku 2004 roku pojazd wylądował na planecie jego szacowany czas pracy był na około 3 miesiące. Opportunity przebył ponad 45 km. To rekord przebytej odległości poza Ziemią.

Łazik Opportunity miał bliźniaka Spirit. Mimo, że utknął on w marsjańskim piasku to kontynuował on badania zakopany. Zabiła go marsjańska zima, która skutkowała niższym położeniem Słońca nad horyzontem i krótszym dniem. Łazik nie otrzymywał wystarczającej ilości światła i wszedł w tryb hibernacji, z którego się nie wybudził.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: