Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > LARES 2

2022-07-13 LARES 2

Podczas pierwszego startu nowej europejskiej lekkiej rakiety nośnej Vega-C wyniesiony został satelita LARES 2.

LARES 2 to europejski satelita umożliwiający badania zakrzywienia czasoprzestrzeni przez pole grawitacyjne Ziemi.


Satelita LARES 2 (grafika: ESA)

LARES 2 (Laser Relativity Satellite) to satelita pasywny zbudowany z jednego bloku bardzo gęstego stopu niklu. Kulisty satelita nie ma elektroniki, urządzeń badawczych czy też napędu. Ma zaś 303 retroreflektory. Są to szklane lustra które odbijać będą emitowany z Ziemi laser. Pozwoli to na niezwykle dokładny pomiar odległości do satelity. Porównanie wyliczeń teoretycznych z faktycznie zmierzonym czasem odbicia wiązki laserowej od reflektorów pozwoli określić zakrzywienie czasoprzestrzeni przez grawitację Ziemi.

LARES 2 zbudowany został przez włoską agencję kosmiczną ASI. Jest to następca satelity LARES 1 wystrzelonego w 2012 roku podczas pierwszego lotu rakiety Vegi.


Montaż rakiety nośnej Vega-C (grafika: ESA)

Satelita LARES 2 wyniesiony został w kosmos 13 lipca 2022 roku podczas pierwszego startu nowej europejskiej rakiety Vega-C - nowej wersji rakiety Vega. Start odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Był transmitowany na żywo.


Transmisja ze startu

Satelita umieszczony zostanie na średniej orbicie okołoziemskiej (MEO), na orbicie o inklinacji 70° i wysokości 6 tys. km.

Ładunek dodatkowy do LARES 2 stanowiło 6 zminiaturyzowanych satelitów typu CubeSat.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: