Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Landsat 9

2021-09-27 Landsat 9

Na orbitę startuje amerykański satelita obserwacyjny Landsat 9.


Wizualizacja satelity landsat 9 na Florydą (grafika: NASA)

Satelitę wyniesie rakieta nośna Atlas V od konsorcjum kosmicznego ULA. Wystartuje ona z kosmodromu Vandenberg na zachodnim wybrzeżu USA.


Rakieta nośna Atlas V z satelitą Landsat 9 (grafika: NASA)

Start planowany jest na 27 września 2021 roku o godz. 20:11 czasu polskiego.


Planowany przebieg lotu

Start będzie transmitowany na żywo.


Okno transmisji na żywo

Satelita zbudowany został przez amerykański koncern Northrop Grumman na zlecenie NASA. Zastosowana w nim została platforma satelitarna firmy LEOStar. Satelita waży 2,7 tony, zaś jego wymiary wynoszą 4,6 x 3 x 3 m (złożony)

Satelita zarządzany będzie przez amerykańską agencję naukowo-badawczą United States Geological Survey (USGS), która zajmuje się kwestiami z zakresu nauk o Ziemi: biologii, geografii, geologii oraz hydrologii.


Prezentacja satelity Landsat 9

Będzie to dziewiąty satelita w programie Landsat, który trwa już od niemal pół wieku.

Poprzedni satelita, Landsat 8, został wystrzelony w 2013 roku. Omawiany Landsat 9 funkcjonalnie będzie do niego bardzo podobny. Oferując większą rozdzielczość zastąpi on na orbicie zaś jeszcze wcześniejszego Landsata 7.


Satelity serii Landsat od niemal pół wieku dostarczają zdjęć satelitarnych Ziemi w średniej rozdzielczości (grafika: NASA)

Podobnie jak w przypadku poprzednich satelitów tej serii także obrazowania Ziemi zebrane przez satelitę Landsat 9 będzie można wyszukiwać i pobierać bezpłatnie.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: