Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Książka "Kosmos"

2019-05-26 Książka "Kosmos"

Recenzja książki "Kosmos" napisanej przez Carla Sagana.

Carl Sagan (1934-1996) to postać, którą nie trzeba przedstawiać nikomu mającego więcej styczności z tematem kosmosu. Ten nieżyjący już amerykański astronom to znakomity popularyzator tematyki kosmicznej. Za sprawą swoich książek jak "Kosmos" także wiele lat po swojej śmierci.


Carl Sagan na tle sondy kosmicznej Viking (grafika: NASA)

Jego licząca kilkaset stron książka "Kosmos" (ang. "Cosmos") to nie tylko niezapomniana intelektualna podróż po zagadnieniach astronomii czy kosmonautyki, ale także biologii, filozofii oraz historii cywilizacji.

W swojej książce pokazał on znakomicie jak na przestrzeni wieków zmieniła się wiedza i pojmowanie wielkości Wszechświata przez ludzi. Od przekonania o tym, że ogranicza się on do odczuwalnej pod stopami Ziemi wokół której porusza się Słońce i Księżyc, plus kilka widocznych gołym okiem planet z nieboskłonem nieokreślanych kropek, gwiazd. Poprzez to, że Ziemia wcale nie stanowi centrum, tylko krąży wokół Słońca (Arystarch z Samos, Kopernik). Do kolejnego etapu w którym jesteśmy częścią, w dodatku peryferyjną, ogromnej galaktyki. W końcu do tego, że takich galaktyk jak Droga Mleczna są miliardy. Każda oddalona od siebie o niewyobrażalne odległości. Każda z miliardami gwiazd jak nasze Słońce.

Pokazuje, jak na przestrzeni czasu doszliśmy do tych wniosków. Jak wyliczyliśmy odległości w kosmosie - od starożytności do dnia dzisiejszego.

Przybliżając historię powstania życia na Ziemi (Sagan był jednym z prekursorów egzobiologii) oraz ewolucję pokazuje stopniowe "obdzieranie" także człowieka z przekonania o własnej wyjątkowości, bycia centrum fenomenu istnienia życia.

Książka ma wstawkę obejmującą kolorowe zdjęcia z początków badania kosmosu przez pionierskie sondy kosmiczne. Ich pierwsze podróże do kolejnych "światów" w Układzie Słonecznym porównuje do pierwszych wypraw morskich w erze odkryć geograficznych. Kosmos to nowy ocean do odkrycia.

"Badania leżą w naszej naturze. Rozpoczęliśmy je jako wędrowcy i wędrowcami pozostajemy nadal. Wystarczająco długo staliśmy nad brzegiem kosmicznego oceanu. Jesteśmy wreszcie gotowi postawić żagiel i wyruszyć do gwiazd." - Carl Sagan.

Przez teksty przebija ponadczasowe pacyfistyczne życzenie Sagana. Żyjąc i pisząc podczas Zimnej Wojny chciał on, aby to badania kosmosu stanowiły uniwersalny łącznik między ludźmi na całym świecie. Niezależnie od religii, rasy czy miejsca pochodzenia.

Książka została wydana przez Wydawnictwo Zysk i Spółka z Poznania. Przeczytanie całości zajmuje kilka popołudni. Ilość ciekawych informacji na ponad 450 stronach powoduje, że można do niej sięgać wielokrotnie.

Choć podawana przez wydawcę na okładce cena wynosi 59 zł to obecnie jest ona w promocji za 38,75 zł. Książka dostępna jest zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej (e-book) na stronie internetowej wydawcy. Zdecydowanie warto skorzystać.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: