Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Książka "Elon Musk. Co naprawdę myśli"

2019-02-24 Książka "Elon Musk. Co naprawdę myśli"

Do redakcji Kosmonautyka.pl trafiła nowa pozycja książkowa poświęcona Elonowi Muskowi, prezesowi m.in. firmy kosmicznej SpaceX.

Książka "Elon Musk. Co naprawdę myśli" nie jest typową biografią. To zbiór fragmentów z rozmów i wywiadów Elona Muska. Jej autorem jest Maciej Gablankowski, który dokonał wyboru, opracowania i tłumaczenia wypowiedzi Elona Muska.

"Pracując na tą książką, przeczytałem co najmniej tysiąc stron rozmaitych wywiadów, wpisów w mediach społecznościowych i na blogach, obejrzałem także kilkadziesiąt godzin nagrań i jedno wiem: Elon mówi to, co myśli." - pisze autor we wstępie.

Przetłumaczone na język polski fragmenty wypowiedzi Muska pogrupowane zostały w tematyczne rozdziały. Interesująca nas tematyka kosmiczna zajmuje około połowy objętości niemal 200 stronicowej książki.

Nasze przemyślenia z lektury? Z wypowiedzi Muska wyłania się obraz, że po okresie fascynacji Internetem (PayPal) jest to obecnie... przedsiębiorca transportowy. Rakiety kosmiczne wielkokrotnego użytku (SpaceX), elektryczne i autonomiczne samochody (Tesla), podziemne tunele (Boring) czy też jego kolej próżniowa (Hyperloop) mają jeden wspólny mianownik. Dla Muska te nowe sposoby przemieszczania się to swoista infrastruktura transportowa przyszłości. Jego zdaniem, prędzej czy później takie formy transportu muszą się pojawić. On chce ten nieuchronny proces przyśpieszyć, po prostu nad nimi pracując.

Dla niego to dopiero podstawa, która musi wpierw powstać, aby na niej mogli potem działać inni, realizując swoje życiowe i biznesowe cele - na Ziemi i Marsie.

Przykładowo, o ile wie jak chce transportować ludzi na Marsa, to właściwie nie mówi dużo jak będą oni tam żyli. Pod tym względem wydaje się, że wierzy w innowacyjność i aktywność innych - innych firm i osadników Marsa.

Osiedlenie się ludzi poza Ziemią postrzega on także jako kolejny naturalny krok w ewolucji gatunku ludzkiego. Chce on uchronić istnienie ludzkości przed kosmiczną katastrofą, jak dla przykładu uderzenie w Ziemię asteroidy. Dlatego Musk chce, aby ludzkość stała się gatunkiem multiplanetarnym.

Widać w nim pomysłowego przedsiębiorcę, gdy znajduje sposób finansowania zasiedlania Marsa. Skoro osadnicy opuścić mają Ziemię to nie potrzebują już ziemskich nieruchomości i ruchomości. Mogą je spieniężyć, aby za pozyskane pieniądze na Mars dotrzeć i tamże mieszkać. To sprytny zamysł, bowiem osiedlenie się pierwszych ludzi na Marsie (kolonizacja kosmosu) przestaje być ideologiczną mrzonką fantastów a staje się solidną podstawą biznesu. A w biznesie, jak mało kto Musk jest skuteczny, od dziesięcioleci pomnażając spółki które tworzy.

W planach osiedlenia ludzi na Marsie przebija osobiste doświadczenie Muska. W końcu Musk jest imigrantem, który przybył z RPA do USA. Dokładniej do Doliny Krzemowej, zbudowanej na Zachodnim wybrzeżu pomysłowością i ciężką pracą kolejnych fali osadników. Takich jak on. Czuje się już Amerykaninem.

Książka została wydana przez Wydawnictwo Znak. Przeczytanie całości to około 2 godziny lektury. Forma bazy wypowiedzi jednakże powoduje, że można do niej sięgać także później.

Podawana przez wydawcę na okładce cena to 36,90 zł. Dostępna jest zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej (e-book).

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: