Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Kosmiczny teleskop Herschela kończy działanie

2013-04-29 Kosmiczny teleskop Herschela kończy działanie

Krążący wokół Ziemi teleskop kosmiczny Herschela zakończył swój żywot. Skończył się mu bowiem ciekły hel, który umożliwiał działania tego kosmicznego obserwatorium.


Wizualizacja kosmicznego teleskopu Herschela na tle oddalonej od Ziemi o 2 300 lat świetlnych chmury pyłu Vela C z której formują się gwiazdy (grafika: ESA)

Ważący 3,4 ton i wyposażony w 3,5 m zwierciadło główne teleskop kosmiczny Herschela prowadził obserwację Wszechświata w zakresie podczerwieni. Zajmował się głównie obserwacjami pozwalającymi zrozumieć narodziny gwiazd i ewolucją galaktyk.

Instrumenty obserwacyjne podczerwieni wymagały chłodzenia, które zapewniane było przez 2300 litrów nadciekłego helu utrzymywanego w bardzo niskiej temperaturze (-271,5 °C). Ten zapas helu skończył się właśnie, co zresztą nie było zaskoczeniem dla naukowców.

Bez chłodzenia teleskop jest ślepy.

Teleskop Herschela był największym z dotychczas skonstruowanych teleskopów kosmicznych. Na orbitę wokołoziemską został wyniesiony 14 maja 2009 roku.


Ciężka rakieta nośna Ariane 5 europejskiej agencji kosmicznej ESA startuje z Gujany Francuskiej z kosmicznym teleskopem Herschela (grafika: ESA)

Teleskop został umieszczony w punkcie libracyjnym L2 układu Ziemia-Słońce. Punkt L2 znajduje się stale w półcieniu Ziemi, co czyni go dobrym miejscem do prowadzenia obserwacji (atmosfera ziemska absorbuje promieniowanie podczerwone).

Teleskop nosił nazwę Williama Herschela, który w 1800 roku podczas obserwacji Słońca odkrył promieniowanie podczerwone. Działał przez 1 430 dni wykonując 22 000 godzin obserwacji i dostarczając materiału dla kilkuset projektów astronomicznych.

Całkowity koszt misji telekospu kosztował Europejską Agencję Kosmiczną ESA w sumie około 1 miliarda euro.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: