Nowości  Satelity  Sondy  Statki  Stacje  Rakiety  Kosmodromy    
 


Kosmonautyka.pl > Korea Południowa

Korea Południowa

Korea Południowa jest azjatyckim krajem, który od niedawna zdolny jest do samodzielnego wynoszenia ładunków na orbitę wokołoziemską.

Korea Południowa rozpoczęła swój własny program kosmiczny w latach 90. XX wieku od napędzanych silnikami na paliwo stałe rakiet badawczych KSR.

21 grudnia 1999 roku amerykańską rakietą nośną Taurus wyniesiony został pierwszy sztuczny satelita tego kraju Arirang-1.

W 2000 roku rozpoczęła się budowa własnego kosmodromu Naro Space Center na wyspie Naro, niecałe 500 km na południe od Seulu - stolicy państwa. Przy budowie kosmodromu pomagali Rosjanie.

W 2002 roku Korea Południowa zapowiedziała opracowanie własnej lekkiej rakiety nośnej, zdolnej do wynoszenia małych ładunków na orbitę wokołoziemską. Początkowo konstrukcja rakiety nośna miała bazować na rakiecie badawczej KSR-3 napędzanej silnikiem na paliwo płynne na które składał się ciekły tlen i kerozyna (nafta). Potem plany te zmieniono i zdecydowano się, że rakieta wykorzystywać będzie gotowe rosyjskie silniki rakietowe RD-191. W wyniku współpracy z Rosjanami opracowano stopień pierwszy południowokoreańskie lekkiej rakiety nośnej Naro-1, znaną także pod pierwotną nazwą KSLV (skrót od ang. Korea Space Launch Vehicle). Drugi stopień rakiety Naro-1 napędzany silnikiem rakietowym na paliwo stałe został opracowany przez południowokoreańską agencję kosmiczną KARI, która opracowała wspomniane wcześniejsze rakiety badawcze. Do tej pory odbyły się 3 starty rakiety Naro-1. Pierwsze dwa starty (w latach 2009 i 2010) zakończyły się niepowodzeniem. Trzeci start 30 stycznia 2013 zakończył się sukcesem - wyniesieniem na orbitę sztucznego satelity STSAT-2C.

Wsparcie

Wesprzyj dalszy rozwój serwisu internetowego Kosmonautyka.pl. Nie blokuj i reaguj na reklamy, sprawdź poniższe strony naszych partnerów. W ten sposób zapewniasz sobie dalsze informacje kosmonautyczne za darmo.

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: