Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Kolejny start studenckiej rakiety H1 2015-09-30 Kolejny start studenckiej rakiety H1Studenci z sekcji rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) na Politechnice Warszawskiej zbudowali naddźwiękową rakietę, która wznieść się ma na wysokość 9-10 km.Rakieta H1 waży 15 kg i zbudowana jest z kompozytów. Napędza ją silnik rakietowy na paliwo stałe.
Start kolejnej rakiety H1 odbyć się ma z poligonu artyleryjskiego pod Toruniem 3 października 2015 roku. Podczas 40 sekundowego wzlotu osiągnąć ma prędkość prędkość do 1000 m/s, czyli trzy razy więcej niż prędkość dźwięku.
Doświadczenie zdobyte przy tej rakiecie ma umożliwić zbudowanie następnej rakiety CanSat Launcher, która wynosić ma nawet 6 tzw. CanSatów w niskie partie atmosfery. Jest to warunkiem zorganizowania w Polsce zawodów CanSatów. Projekt rakiety CanSat Launcher uzyskał wsparcie amerykańskiego koncernu Raytheon. "Grant pozwoli nam na zbudowanie testowego egzemplarza rakiety, weryfikację zastosowanych rozwiązań technicznych oraz testy nowego silnika. Przybliży nas to znacznie do zorganizowania pierwszego polskiego konkursu CanSat. Chcielibyśmy również zaprosić zainteresowane firmy do współpracy przy tym projekcie." - powiedział Dawid Cieśliński, koordynator sekcji rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA). CanSat to standard miniaturowego, samodzielnego eksperymentu naukowego o wielkości puszki od napoju (0,33l objętnosći i do 350g masy). Ze względu na np. przeciążenia sięgające 50g rakiety H1 mogą służyć do testowania podzespołów, które mogłyby być wystrzelone na orbitę wokołoziemską. Sekcja rakietowa Studenckiego Koła Astronautycznego przy wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej powstała w 2008 roku. Do tej skupieni w niej miłośnicy techniki rakietowej osiągnęli wyniki:
Wsparcie
|