Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Kijowskie lotnisko Żulany zastawione przeszkodami

2022-02-26 Kijowskie lotnisko Żulany zastawione przeszkodami

Postawione przez Ukraińców przeszkody na pasie startowym lotniska Kijów Żulany uniemożliwiają wylądowanie na nim rosyjskich samolotów z desantem.


Zdjęcie satelitarne zastawionego przeszkodami lotniska Kijów Żulany (grafika: ImageSat)

Więcej szczegółów:

Lotnisko Kijów Żulany (IEV) to jedno z dwóch pasażerskich lotnisk obsługujących Kijów, stolicę Ukrainy. Przed atakiem Rosji na Ukrainę latały na nie m.in. z Polski linie lotnicze LOT i Wizz Air. 24 lutego 2022 roku ustał na nim ruch cywilny.


Lotnisko Kijów Żulany przez rosyjską agresją (grafika: Wiki (CC))

Na zdjęciu satelitarnym nie widać znaczących uszkodzeń pasa startowego, samolotów czy obiektów lotniskowych. Pas startowy jest zablokowany przeszkodami, które zostały ustawione w celu uniemożliwienia lądowania rosyjskim wojskom (desant). Pas ma wymiary 2310 x 45 m i jest wykonany z betonu.

Zdjęcie z orbity wykonał satelita obserwacyjny firmy ImageSat z siedzibą w Tel Awiwie w Izraelu, gdzie pracuje kilkadziesiąt osób. Firma ta za pomocą własnych wysokorozdzielczych satelitów obserwacyjnych EROS A oraz EROS B dostarcza rządom i ich siłom obronnym zdjęcia satelitarne o rozdzielczości do 0,7 m dla celów bezpieczeństwa narodowego oraz wywiadu. Wyniesiono je w 2000 i 2006 roku.


Satelita EROS B (grafika: ImageSat)

Satelity EROS służyły m.in. do monitorowania rozwoju programu nuklearnego Iranu pod kątem zagrożenia dla bezpieczeństwa Izraela.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: