Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Japoński HTV-4 "Bocian" w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną z humanoidalnym robotem

2013-08-03 Japoński HTV-4 "Bocian" w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną z humanoidalnym robotem

Japoński bezzałogowy transportowy statek kosmiczny HTV po raz czwarty jest w drodze na na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).


Start odbył się 3 sierpnia 2013 roku czasu uniwersalnego i 4 sierpnia czasu lokalnego (grafika: JAXA)

Na orbitę wokołoziemską HTV-4 "Kounotori" ("Bocian biały") został wyniesiony na pokładzie mierzącej 56 metrów wysokości rakiety nośnej H-IIB z kosmodromu Tanegashima w Japonii.


Relacja ze startu HTV-4

W ciągu następnych 6 dniu statek będzie podwyższał swoją orbitę poprzez włączenie silników rakietowych, aż wzniesie się na orbitę 410 km na powierzchnią Ziemi. Na takiej wysokości krąży stacja orbitalna. 9 sierpnia 2013 roku statek HTV-4 zbliży się do niej, gdzie zostanie przechwycony przez ramię robota stacji. Manewr ten będzie transmitowany na Ziemię. Potem ze statku zostanie wyładowane zaopatrzenie dla przebywającej na stacji 6 osobowej załogi.


Statek HTV ma dwie ładownie - ładownię hermetyczną gdzie po zadokowaniu może wchodzić jej załoga oraz bezciśnieniową (grafika: JAXA)

Ładunek statku waży 5,4 ton. Stanowi je jedzenie, części zapasowe, środki higieny oraz naukowe eksperymenty. Z tej wagi 3,9 t dostarczanych jest w części hermetycznej, 1,5 ton w części niehermetyzowanej.


Film promocyjny misję HTV-4

W skład ładunku wchodzi Kirobo - mały humanoidalny robot, który podobnie jak jego większy "kolega" Robonaut ma możliwość interakcji z astronautami poprzez rozmowę. Dzięki niemu testowana jest komunikacja głosowa człowiek-maszyna. Oprogramowanie rozpoznawania głosu zostało opracowane przez firmę Toyota. Robot zostanie na stacji kosmicznej do grudnia 2014, po czym powróci on na Ziemię.


Film promujący robota Kirobo

Ładunek stanowi także zestaw amatorskiej telewizji Ham TV, który pozwoli na wysłanie dla radioamatorów transmisji wideo ze stacji z wykorzystaniem znajdującego się już na stacji nadajnika radiowego. Łącze to wykorzystywane było już do sesji radiowych między np. szkołami i załogą stacji.

Znalazło się także miejsce dla 4 miniaturowych sztucznych satelitów typu CubeSat. Satelity (Pico Dragon, Ardusat-1, Ardusat-X, TechEdSat-3) zostaną one uwolnione ze specjalnego systemu uwalniającego Small Satellite Orbital Deployer (SSOD) umieszczonego na ramieniu robota.

Z astronomicznego punktu widzenia ważnym ładunkiem jest kamera 4K, która przewyższając czterokrotnie swoimi możliwościami inne kamery na pokładzie stacji prowadzić będzie obserwację komety C/2012 S1 (ISON). Kometa ta będzie widoczna gołym okiem z Ziemi od końca listopada 2013 do połowy stycznia 2014. Jej jasność może być nawet tak duża, że krótko będzie widoczna także podczas dnia.

Jest to czwarta misja statku HTV. ten bezzałogowy transportowy statek kosmiczny startował już do stacji wcześniej w ramach kolejnych misji: HTV-1 we wrześniu 2009, HTV-2 w styczniu 2011 i HTV-3 w lipcu 2012.

5 września 2013 roku wypełniony śmieciami HTV-4 zostanie uwolniony od stacji i zniżając orbitę dwa dni później spłonie w końcu w atmosferze nad południowym Pacyfikiem.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: