Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Int-Ball - dron z wnętrza stacji orbitalnej

2018-01-30 Int-Ball - dron z wnętrza stacji orbitalnej

Kulisty dron daje dodatkową parę oczu dla obsługi naziemnej we wnętrzu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).


Int-Ball we wnętrzu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (grafika: JAXA)

JEM Internal Ball Camera, w skrócie Int-Ball, to 15 centymetrowej średnicy kulisty dron wyposażony w kamery zdolny poruszać się we wnętrzu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Int-Ball porusza się autonomicznie lub jest zdalnie sterowany z Ziemi z centrum kosmicznego Tsukuba Space Center japońskiej agencji kosmicznej JAXA. Daje on kontrolerom lotu i badaczom na Ziemi podgląd z tego samego punktu widzenia, jaki ma załoga stacji na orbicie.

Zewnętrzne i wewnętrzne struktury drona zostały wytworzone przez druk 3D. Komputer pokładowy bazuje na 32-bitowym ARM Cortex-M3. Wbudowane 2 kamery dostarczają zdjęcia i wideo w czasie rzeczywistym wykorzystując do tego wpierw pokładową sieć bezprzewodową WLAN a potem zaś radiowe łącze internetowe z Ziemią. Obrazy są w rodzielczości HD (1280x720 pikseli) lub FHD (1920x1080 pikseli). Wideo ma 10-30 klatek na sekundę. Jeśli istnieje taka potrzeba obrazy mogą być przekazywane spowrotem do załogi stacji.


Rzut (grafika: JAXA)

Do orientacji dron wykorzystuje czujniki żyroskopowe. Do zmiany pozycji w przestrzeni dron wykorzystuje małe wentylatorki oraz koła reakcyjne. Do określania odległości używa 3 czujniki ultradźwiękowe. Może także samodzielenie utrzymywać pozycję w przestrzeni wykorzystując do tego marker przymocowany do wnętrza stacji.


12 wentylatorków oraz 3 zestawy kół reakcyjnych zapewniają zmianę pozycji drona we wnętrzu stacji (grafika: JAXA)

Dane techniczne Int-Ball:

  • średnica: 15 cm
  • masa: 1 kg
  • kamery: 2 (główna i nawigacyjna)
  • napęd: 12 wentylatorków + 3 koła reakcyjne
  • łączność: WLAN
  • moc: 2 W
  • bateria: 2 godziny
  • czujniki: 3 ultradźwiękowe czujniki odległości

Dron pozwala na oszczędność czasu. Kosmonauci nie muszą poświęcać czasu na wykonywanie zdjęć oraz późniejsze ich przesyłanie na Ziemię. Oszczędzone może być nawet 10% ich czasu, które wykorzystane może być na eksperymenty.

Int-Ball dostarczony został na pokład stacji orbitalnej na pokładzie bezzałogowego statku kosmicznego Dragon który wystartował z Ziemi 4 czerwca 2017 roku.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: