Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Indie lecą na Księżyc!

2019-07-12 Indie lecą na Księżyc!

50 lat od lądowania pierwszych ludzi na Księżycu wyląduje na nim indyjska sonda kosmiczna Chandrayaan 2.


Rakieta nośna z sondą Chandrayaan 2 (grafika: ISRO)

Start sondy miał miejsce 22 lipca 2019 roku (wcześniej z powodów problemów z rakietą przełożono go z 15 lipca). Sonda została wyniesiona na szczycie indyjskiej rakiety nośnej GSLV-III z kosmodromu Sriharikota.


Sonda Chandrayaan 2 (grafika: ISRO)

Do tej pory miękkie lądowanie na Księżycu udało się tylko 3 krajom: Rosji, USA i Chinom. Jeśli lądowanie się powiedzie Indie zostaną 4 krajem, który osiągnie Księżyc. Bezzałogowo, bowiem jedynymi ludźmi na Księżycu pozostają Amerykanie (startowali oni na Księżyc 16 lipca 1969 roku).

Na sondę Chandrayaan 2 składają się 3 człony:

  • orbiter - sztuczny satelita Księżyca
  • Vikram - lądownik z łazikiem na pokładzie
  • Pragyan - łazik księżycowy


Orbiter i lądownik - nie widać łazika, bowiem znajduje się on wewnątrz lądownika (grafika: ISRO)

Orbiter krążyć ma wokół Księżyca na orbicie o wysokości 150-200 km. Z orbity Księżyca mapować on będzie powierzchnię Księżyca w wysokiej rozdzielczości. Badać ma także szczątkową atmosferę księżycową oraz szukać izotopów takich jak hel-3.

Lądownik Vikram nazwany został na cześć Vikrama Sarabhai, jednego z ojców indyjskiego programu kosmicznego. Dostarczyć ma on przede wszystkim łazik. Wyposażony jest w sejsmograf mający rejestrować trzęsienia powierzchni Księżyca oraz sondę Langmuira, która zbada osłonę plazmową Księżyca.

Łazik Pragyan (pol. mądrość) ma masę około 25 kg i jest zasilany z ogniw słonecznych. Za pomocą dwóch spektrometrów przeprowadzić on ma analizę chemiczną skał księżycowych. Sześciokołowy pojazd poruszać się będzie wokół miejsca lądowania w trybie półautonomicznym, zgodnie z poleceniami z Ziemi.


Test modelu łazika (grafika: ISRO)

Lądowanie odbyć się ma między kraterami Simpelius i Manzinus około 600 km od bieguna południowego na 70° szerokości geograficznej południowej. Lądowanie planowane jest na 7 września 2019 roku.


Sekwencja lądowania (grafika: ISRO)


Sekwencja wyjazdu łazika z lądownika (grafika: ISRO)

Łazik przez około 2 tygodnie prowadzić ma badania i wykonywać zdjęcia.

Start sondy był wcześniej kilka razy przesuwany. Planowano go początkowo w 2018 roku, jednak misja napotkała problemy techniczne. Przykładowo podczas testów zrzutowych uszkodzone zostały 2 nogi lądownika. Misję uznano wówczas za zbyt ryzykowną, co skłoniło do wprowadzenia zmian w ostatniej chwili i przesunięcia startu na 2019 rok. Zmieniono także rakietę nośną na większą i potężniejszą.


Droga na Księżyc (grafika: ISRO)


Transmisja ze startu

Sonda została zbudowana przez indyjską agencję kosmiczną ISRO. Całkowity koszt sondy to około 140 mln dolarów.

Pierwotnie sonda kosmiczna Chandrayaan-2 miała powstać w ramach współpracy z Rosją, która dostarczyć miała lądownik. Jednak po rosyjskiej nieudanej sondzie na Marsa (Fobos-Grunt) pod koniec 2011 roku budowa lądownika się przeciągnęła. W 2013 roku indyjska agencja kosmiczna ISRO zdecydowała się na samodzielne przeprowadzenie misji.

Zobacz także:

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: