Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > Indie lecą na Księżyc! 2019-07-12 Indie lecą na Księżyc!50 lat od lądowania pierwszych ludzi na Księżycu wyląduje na nim indyjska sonda kosmiczna Chandrayaan 2.
Start sondy miał miejsce 22 lipca 2019 roku (wcześniej z powodów problemów z rakietą przełożono go z 15 lipca). Sonda została wyniesiona na szczycie indyjskiej rakiety nośnej GSLV-III z kosmodromu Sriharikota.
Do tej pory miękkie lądowanie na Księżycu udało się tylko 3 krajom: Rosji, USA i Chinom. Jeśli lądowanie się powiedzie Indie zostaną 4 krajem, który osiągnie Księżyc. Bezzałogowo, bowiem jedynymi ludźmi na Księżycu pozostają Amerykanie (startowali oni na Księżyc 16 lipca 1969 roku). Na sondę Chandrayaan 2 składają się 3 człony:
Orbiter krążyć ma wokół Księżyca na orbicie o wysokości 150-200 km. Z orbity Księżyca mapować on będzie powierzchnię Księżyca w wysokiej rozdzielczości. Badać ma także szczątkową atmosferę księżycową oraz szukać izotopów takich jak hel-3. Lądownik Vikram nazwany został na cześć Vikrama Sarabhai, jednego z ojców indyjskiego programu kosmicznego. Dostarczyć ma on przede wszystkim łazik. Wyposażony jest w sejsmograf mający rejestrować trzęsienia powierzchni Księżyca oraz sondę Langmuira, która zbada osłonę plazmową Księżyca. Łazik Pragyan (pol. mądrość) ma masę około 25 kg i jest zasilany z ogniw słonecznych. Za pomocą dwóch spektrometrów przeprowadzić on ma analizę chemiczną skał księżycowych. Sześciokołowy pojazd poruszać się będzie wokół miejsca lądowania w trybie półautonomicznym, zgodnie z poleceniami z Ziemi.
Lądowanie odbyć się ma między kraterami Simpelius i Manzinus około 600 km od bieguna południowego na 70° szerokości geograficznej południowej. Lądowanie planowane jest na 7 września 2019 roku.
Łazik przez około 2 tygodnie prowadzić ma badania i wykonywać zdjęcia. Start sondy był wcześniej kilka razy przesuwany. Planowano go początkowo w 2018 roku, jednak misja napotkała problemy techniczne. Przykładowo podczas testów zrzutowych uszkodzone zostały 2 nogi lądownika. Misję uznano wówczas za zbyt ryzykowną, co skłoniło do wprowadzenia zmian w ostatniej chwili i przesunięcia startu na 2019 rok. Zmieniono także rakietę nośną na większą i potężniejszą.
Sonda została zbudowana przez indyjską agencję kosmiczną ISRO. Całkowity koszt sondy to około 140 mln dolarów. Pierwotnie sonda kosmiczna Chandrayaan-2 miała powstać w ramach współpracy z Rosją, która dostarczyć miała lądownik. Jednak po rosyjskiej nieudanej sondzie na Marsa (Fobos-Grunt) pod koniec 2011 roku budowa lądownika się przeciągnęła. W 2013 roku indyjska agencja kosmiczna ISRO zdecydowała się na samodzielne przeprowadzenie misji. Zobacz także: Wsparcie
|