Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Satelita szpiegowski IGS Radar 6 trafia na orbitę

2018-06-17 Satelita szpiegowski IGS Radar 6 trafia na orbitę

Japonia wystrzeliła na orbitę kolejnego satelitę szpiegowskiego.


Start (grafika: JAXA)

Start natąpił 12 czerwca 2018 roku z kosmodromu Tanegashima. Do wyniesienia satelity użyto rakiety nośnej H-IIA w wersji 202. To wariant z 2 rakietami dodatkowymi (tzw. boostery) na paliwo stałe. Ma ona wysokość 53 metrów i masę 289 ton (bez ładunku). Satelita szpiegowski został wyniesiony na orbitę heliosynchroniczną.

Jako, że satelita IGS Radar-6 jest tajny mało o nim wiemy. Na pewno zbudowany został przez firmę Mitsubishi Electric i należy do wywiadowczych satelitów obserwacyjnych serii IGS.


Satelita radarowy serii IGS (grafika: JAXA)

Japonia rozpoczęła program IGS (Information Gathering Satellites) po nieudanym uruchomieniu przez Koreę Północną satelity Kwangmyongsong-1 w sierpniu 1998 roku. Choć samo wyniesienie okazało się niepowodzeniem to okazało się, że Korea Północna jest w stanie wystrzelić rakiety, które mogłyby dotrzeć do Japonii. Taki stan rzeczy wymagał nadzoru - także z orbity. Pierwsze 2 satelity , jeden optyczny i jeden radarowy, zostały wystrzelone w marcu 2003 roku.

Optyczne i radarowa konstelacja IGS prowadzi zwiad kosmiczny dla japońskiego wojska. Dodatkowo dane także wykorzystywane są w przypadku katastrof naturalnych itp.

Start IGS Radar-6 miał miejsce nieco ponad 3 miesiące po tym, jak poprzedni satelita IGS Optical-6, został przeniesiony na orbitę przez inną rakietę H-IIA.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: