Nowości Kosmonautyka |
Kosmonautyka.pl > H3 H3H3 to nowa japońska rakieta nośna.
Rakieta H3 powstała do wynoszenia ciężkich ładunków. Opracowana została przez japońską agencję kosmiczną JAXA i zbudowana przez japoński koncern Mitsubishi Heavy Industries (MHI). Prace nad rakietą trwały od 2013 roku. H3 zastąpić ma używaną obecnie rakietę nośną H-2. Start H3 ma być dwa razy tańszy od poprzedniczki i wynosić 50-70 mln dolarów. BudowaH3 ma dwa stopnie. W zależności od wersji pierwszy stopień napędzany jest przez dwa lub trzy silniki rakietowe LE-9.
Drugi stopień napędzany jest przez 1 silnik rakietowy LE-5. Spalają one ciekły wodór (LH2) i ciekły tlen (LOX). Dodatkowo mogą być użyte dwa lub cztery boostery na paliwo stałe z silnikami SRB-A3. Silniki rakietowe LE-9 są prostsze i tańsze niż w poprzedniej rakiecie H-2. Pozwoliło to skrócić czas produkcji i zmniejszyć koszty. Dane techniczne rakiety nośnej H3:
LotyPierwszy start rakiety H3 odbył się 7 marca 2023 roku.
Start się nie udał. Zawiódł drugi stopień rakiety. Satelita został utracony. Rakieta była w wersji H3-30S. Cyfra 3 w oznaczeniu to trzy silniki rakietowe w pierwszym stopniu, 0 to liczba boosterów zaś litera S oznacza krótką owiewkę ładunku użytecznego. Podczas debiutu rakieta wynieść miała satelitę obserwacyjnego ALOS-3. Umieszczony ma miał zostać na orbicie heliosynchronicznej (SSO). Wcześniejsza próba startu rakiety z 17 lutego 2023 roku była nieudana. Po zapłonie silnika głównego miały zostać zapalone również boostery na paliwo stałe. Jednak tak się nie stało i rakieta pozostała na stanowisku startowym. Przyczyną przerwanego startu była anomalia w układzie napędowym silnika głównego, przez co nie wydano komendy zapłonu dla boosterów na paliwo stałe. Rakieta H3 wynosić będzie sztuczne satelity (zarówno komercyjnie jak i rządowe), sondy kosmiczne oraz nowe japońskie bezzałogowe statki transportowe HTV-X. Wsparcie
|