Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > GPS III SV06

2023-01-18 GPS III SV06

Rakieta Falcon 9 wyniosła szóstego satelitę nowej generacji (GPS III) globalnego systemu nawigacji satelitarnej GPS.


Rakieta nośna Falcon 9 przed misją GPS III SV06 (grafika: SpaceX)

Start rakiety z misją GPS III SV06 odbył się 18 stycznia 2023 roku. Rakieta wystartowała z kosmodromu Canaveral na Florydzie w USA. Start był transmitowany na żywo.


Transmisja ze startu

Satelita nawigacyjny GPS III-06 "Amelia Earhart" to szósty satelita nowej generacji (GPS III) globalnego systemu nawigacji satelitarnej GPS, która wynoszona jest od 2018 roku i zastępuje stare satelity (cztery satelity wyniosła także rakieta Falcon 9, zaś jednego Delta IV). Nowa generacja satelitów GPS to większa dokładność i lepsze zabezpieczenia przed zagłuszaniem radiowego sygnału nawigacyjnego. Buduje je amerykański koncern Lockheed Martin dla amerykańskich sił kosmicznych US Space Force, operatora systemu GPS. Satelity bazują na platformie satelitarnej A2100M.


Satelita nosi imię Amelii Earhart, wybitnej pionierki lotnictwa, która jako pierwsza kobieta przeleciała przez Atlantyk (grafika: USSF)

Podobnie jak inne satelity GPS także ten 3,8 tonowy trafił na średnią orbitę okołoziemską (MEO) o wysokości 21 tys. km nad Ziemią. Planowany czas życia satelity to 15 lat.

Booster, czyli pierwszy i najdroższy stopień rakiety Falcon 9, został ponownie odzyskany. Stopień ten po separacji wylądował "na ogniu" na unoszącej się na wodach Atlantyku autonomicznej barce "A Shortfall of Gravitas" (ASOG). Stopień brał udział wcześniej w załogowej misji SpaceX Crew 5.

Według danych Lockheed Martin około połowa światowej populacji, czyli cztery miliardy ludzi, używa technologii GPS.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: