Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Google analizowało możliwość budowy windy kosmicznej

2014-05-28 Google analizowało możliwość budowy windy kosmicznej

Ujawniono, że amerykański koncern internetowy Google na poważnie zajmował się możliwością budowy tzw. windy kosmicznej.


Jedna z wizji windy kosmicznej z liną przyczepioną do pływającej platformy (grafika: Liftport (CC))

Możliwość budowy winy kosmicznej analizowała przez jej dział rozwojowy Google X (Mountain View w Kalifornii, USA). Okazało się niestety, że budowa takiego urządzenie nie jest jeszcze wykonalna biorąc pod uwagę obecnie dostępne materiały.

Zespół doszedł do podobnych wniosków jak inni. Google ustaliło tylko dostępny jeden materiał zdatny do budowy liny windy kosmicznej, który wytrzyma działające na nią siły rozciągające. Są to nanorurki węglowe.

Przypomnijmy, że lina do wyciągania na niej ładunków w kosmos musiałaby mieć długość 100 tys. km. Rozciągałby się od powierzchni Ziemi do punktu dalej od naszej planety niż jej orbita geostacjonarna.

Winda kosmiczna zrewolucjonizowałaby wynoszenie ładunków w kosmos. Można by je wynosić masowo i relatywnie tanio. Obecnie jedynym sposobem do wynoszenia ładunków w kosmos są drogie i mało pojemne rakiety nośne na paliwo chemiczne. Koszt wyniesienia 1 kilograma na orbitę geostacjonarną spadłby z 20 000 do 500 dolarów.

Niestety producenci nanorurek nie są jeszcze w stanie dostarczyć odpowiedniej jakości nanorurek węglowych dłuższych od jednego metra. Muszą one zaś być rzędy wielkości dłuższe by zrobić z nich linę.

Idea kosmicznej windy została przez Google zamrożona. Koncern liczy, że w ciągu następnej dekady opracowane zostaną technologie plecenia lin z nanorurek o wymaganej wytrzymałości.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: