Nowości  Kosmonautyka    
 


Kosmonautyka.pl > Globalna mapa o ukształtowaniu terenu WorldDEM

2016-10-06 Globalna mapa o ukształtowaniu terenu WorldDEM

Opracowano globalny zbiór danych o ukształtowaniu terenu WorldDEM.


Świat w modelu WorldDEM (grafika: Airbus)

WorldDEM to cyfrowy model ukształtowania terenu (Digital Elevation Model, DEM). Dane WorldDEM dotyczące dowolnego punktu na Ziemi. Po zakończeniu kompleksowego gromadzenia i przetwarzania danych udostępniono informacje WorldDEM dotyczące całego świata, łącznie z Antarktydą i Arktyką, a także wyspami na Pacyfiku. Jak informuje koncern lotniczo-kosmonautyczny Airbus Defence and Space jest to pierwszym naprawdę globalny zbiorem danych o ukształtowaniu terenu, który obejmuje regiony powyżej równoleżników 60°N i S bez żadnych brakujących obszarów, nawet w mocno zachmurzonym pasie równikowym.

Zbiór takich danych wykorzystywany jest przez firmy i instytucje do takich zastosowań, jak planowanie i realizacja cywilnych projektów inżynieryjnych, eksploracja zasobów naturalnych w słabo zaludnionych obszarach albo badania środowiskowe.


Hiszpania (grafika: Airbus)

Innym beneficjentem tego globalnego zbioru danych jest sektor lotniczy, który dzięki WorldDEM zyskuje dokładniejsze informacje o ukształtowaniu terenu, co pomaga ulepszyć systemy zapobiegania kolizjom, ostrzegania o niebezpiecznym zbliżeniu się do powierzchni ziemi oraz zarządzania lotem.

Oferta produktów WorldDEM jest oparta na globalnym zbiorze danych TanDEM-X DEM wygenerowanym w ramach misji TanDEM-X we współpracy z Niemieckim Centrum Lotniczo-Kosmicznym (DLR). DLR odpowiada za naukowe wykorzystanie danych TanDEM-X, planowanie i realizację misji, sterowanie oboma satelitami oraz przetwarzanie wszystkich danych satelitarnych. Airbus Defence and Space dysponuje wyłącznymi prawami handlowymi do tych danych i jest odpowiedzialny za adaptację informacji o ukształtowaniu terenu na potrzeby użytkowników komercyjnych z całego świata.

Wsparcie

 

Na bieżąco. Za darmo. Codzienne.
Wesprzyj rozwój portalu Kosmonautyka.pl!

Kosmonautyka.pl na serwisach społecznościowych: